Ile waży słoń?
Świat zwierząt

Ile waży słoń?

Interesujemy się słoniami z wielu powodów. Zadziwia nas ich mądrość, ale także cechy wyglądu. Pod wieloma względami ten olbrzymi ssak jest rekordzistą. Nic dziwnego, to wszakże największe żyjące zwierzę lądowe. Konkurencji pod względem rozmiaru musiałby szukać gdzieś na oceanie, a mowa o waleniach.

Skoro jest tak duży, to zapewne wiele waży, czyż nie. Tak też jest, a ile dokładnie? Zaraz sobie na to odpowiemy.

Najcięższe zwierzę lądowe

Niegdyś stąpało po ziemi więcej gatunków słoni, aktualnie pozostały trzy. Jeden, słoń leśny, do niedawna uznawany był za podgatunek słonia żyjącego na sawannie, ale obecnie klasyfikatorzy twierzą, że mamy do czynienia z odrębnym gatunkiem. To najmniejszy ze słoni, który właśnie swym rozmiarem, a zatem i wagą, różni się od swego krewniaka. On też, czyli słoń afrykański, może się poszczycić mianem najwięskzego oraz najcięższego stworzenia lądowego. Mamy jeszcze trzeci gatunek słonia, nazywanego indyjskim.

Ile waży słoń leśny?

Zacznijmy od maluszka wśród słoni. To stworzenie, które w odróżnieniu od słonia afrykańskiego, żyje wśród leśnej gęstwiny, stąd też wzięła się jego nazwa. Gdyby był większy, zapewne miałby problemy, aby się swobodnie poruszać między drzewami i zakrzewieniem. Jednak i tak ni należy do ułomków. Średnio okazy słonia leśnego ważą 2700 kilogramów, czyli prawie trzy tony!

Ile ważny słoń indyjski?

Nieco okazalszy jest słoń indyjskie, jedyny trąbowiec, którego możemy znaleźć na kontynencie azjatyckim, pomijając oczywiście ogrody zoologiczne. Samiec waży około 4000 kilogramy, najcięższe osobniki dochodzą do pięciu ton. Natomiast samice są lżejsze, ważąc mniej więcej 2700 kg.

Ile waży słoń afrykański?

No i pora na najcięższe zwierzę lądowe. To słoń afrykański. Samce sięgają nawet 6 ton, podczas gdy waga samic oscyluje miedzy 2700-3600 kg. Z kolei słoniątko tuż po urodzeniu także waży niemało, bo nawet ponad 100 kilogramów.

Ile ważył najcięższy znany nam słoń? Aż 11 000 kg. Został zastrzelony w Angoli w 1950 roku.

Był więc cięższy niż przeciętnie ważył najpotężniejszy przodek dzisiejszego słonia, więc mamut stepowy, którego waga wynosiła średnio 10 ton.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *