ptak który żyje pod ziemią
Świat zwierząt

Jaki ptak żyje pod ziemią?

Z podziemnym życiem kojarzą nam się krety i dżdżownice, a raczej nie ptaki. Lecz i niektóre z nich spędza pod ziemią nieco czasu. Oczywiście nie tyle, ile kret, ale całkiem sporo. Wynika to ze strategii lęgowej, jakie obrały te ptaki. Zobaczmy, które z nich występują w Polsce, a jakie możemy spotkać w Ameryce Północnej.

Zimorodek i kraska

Nie musimy wyjeżdżać do egzotycznych krajów ani iść do ptaszarni w ogrodzie zoologicznym, aby spotkać kolorowe ptaki. Niektóre bowiem występują w Polsce, a niektóre z nich część życia spędzają pod ziemią. Najpierw na myśl nasuwa się – głównie ze względu na swą nazwę – zimorodek. Sprostujmy od razu, że wynika to z pomyłki. Zimorodek nie wziął się od słowa “ziemia” i tego, jakoby miał się rodzić z ziemi, lecz od “zimy” i przypuszczenia, już obalonego, że ptak ten rodzi się zimą. Skąd się wzięło podobne myślenie? Może z tego faktu, że zimorodki kojarzą się w pary jesienią?

Zostawmy to i powiedzmy sobie nieco o tym, gdzie gniazdują. Otóż składają jaja w podziemnych komorach, do których prowadzi korytarzyk. Robią to przeważnie w pobliżu wody (choć nie zawsze). Same wykopują siedlisko, w czym pomagają im potężne dzioby robiące za kilofy .

Podobnie gniazdują żołny, równie kolorowe, lecz zdecydowanie rzadsze w Polsce ptaki. I one mają dość długie i mocne dzioby.

Brzegówki

Zdecydowanie delikatniejszymi dziobami zostały obdarzone brzegówki. Dlatego tym bardziej należy docenić ich trud włożony w to, by wykopać mierzącą nawet metrową norkę zwieńczoną komorą lęgową. Te najmniejsze z naszych jaskółek w odróżnieniu od zimorodków żyją w bardzo licznych koloniach. Są więc towarzyskimi ptakami, nie rywalizującymi ze sobą o terytorium.

Pójdźka ziemna

Żadna ze spotykanych u nas sów nie gnieździ się pod ziemią. Jeślibyśmy chceli taką zobaczyć w jej naturalnym środowisku, musielibyśmy wyruszyć do Ameryki Północnej. Tam żyje pójdźka ziemna, która swą nazwę zawdzięcza temu, że składa jaja w norkach. Z reguły zajmuje je po innych zwierzętach, na przykład pieskach preriowych, choć zdarza się i tak, że same je wydłubuje w miękkim gruncie.