co je słoń?
Świat zwierząt

Co je słoń?

Słoń, jak każde duże zwierzę, musi dużo jeść, aby pozyskać energię i substancje odżywcze, dzięki którym będzie sprawnie funkcjonował. Zastanawiamy się zatem, czym żywi się ten olbrzymi ssak i gdzie odnajduje pokarm?

Czy słoń jest roślinożerny?

Słoń poprzez swój rozmiar wygląda jak bestia. Bywa i tak, że wykorzystuje swej siły do różnych celów, między innymi obrony siebie i słoniątek. Niemniej nie kojarzy nam się z drapieżnym zwierzęciem, które poluje na inne, aby się posilić ich mięsem. istotnie – słonie nie jedzą mięsa. Nie zostały stworzone do tego, by polować. Nie mają odpowiedniego uzębienia (dysponuje tępymi zębami przystosowanymi do przeżuwania i mielenia pożywienia), a poza tym ich przewód pokarmowy nie jest przystosowany do przyjęcia i strawienia pokarmu pochodzenia zwierzęcego.

Czymś się jednak musi żywić? Czym zatem się raczy słoń? Jeżeli nie mięsem, ani energią słoneczną, to pozostały mu rośliny. Słoń jest wegetarianinem, a nawet weganinem. Konsumuje niemal wszystko, co ma związek z roślinami. Głównie jest to trawa, ale urozmaica sobie dietę poprzez jedzenie liści, gałęzi, patyków, krzewów, kory, owoców czy także korzonków, które wykopuje przy pomocy ciosów. Zatem na brak przysmaków nie może narzekać. Pokarm słoni afrykańskich różni się od tego, jakim posilają się słonie indyjskie, co wynika głównie z obszaru występowania. Te drugie lubią na przykład trzcinę cukrową.

Słoń musi przyjąć olbrzymią ilość pożywienia. Wynika to także z tego, że trawi zaledwie 50% pobieranych roślin. Słonie afrykańskie dziennie zjadają średnio 200 kilogramów roślin i wypija mniej więcej 190 litrów wody.

Te to mają spust, chciałoby się rzec.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *