Bez kategorii

7 Wartych Odwiedzenia Atrakcji w Lubuskim w 2024 roku

Województwo zachodniopomorskie, położone w zachodniej części Polski, sąsiaduje z województwami: pomorskim, wielkopolskim, dolnośląskim, a także z Niemcami. Zajmuje obszar 22 892 km² i jest domem dla około 1,010 miliona mieszkańców. Centrum administracyjne regionu stanowi Gorzów Wielkopolski.

1. Park Mużakowski

Jest to wyjątkowy park zaprojektowany w pierwszej połowie XIX wieku przez pruskiego arystokratę Hermanna von Pückler-Muskau. Dzięki wspólnym wysiłkom Polski i Niemiec, park przeszedł udaną rewitalizację. W 2004 roku UNESCO uznało go za obiekt światowego dziedzictwa. Park, położony w dolinie Nysy Łużyckiej, rozciąga się po obu stronach rzeki – zarówno na terenie Niemiec, jak i Polski, łączony przez dwa historyczne mosty: Parkowy i Angielski.

2. Lubuski Szlak Wina i Miodu

Ta trasa to wyraz uznania dla dziedzictwa winiarstwa i pszczelarstwa na terenie Lubuskiego. Obejmuje blisko 50 lokalizacji, w tym pasieki, winnice, muzea i agroturystyki związane z winem i miodem. Szlak wyróżnia takie miejsca jak: gospodarstwo pszczelarskie Dutkowiak w Sulęcinie, Pasieka Rodziny Żegleń w Przylepie, Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze, Winnica Kinga w Starej Wsi oraz Karczma Taberska w Janowcu. W Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze można zobaczyć unikalną wystawę na temat architektury winiarskiej, włącznie z największą w Polsce drewnianą prasą do wina. Dodatkowo, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze prezentuje ekspozycję o historii produkcji wina w regionie.

Zobacz także: Najlepsze atrakcje w Lubuskim

3. Geopark „Łuk Mużakowa”

Geopark Łuk Mużakowa, usytuowany na 40-kilometrowym fragmencie moreny czołowej, powstał w czasach zlodowacenia środkowopolskiego. Położony w rejonie Łęknicy w Polsce, obejmuje także tereny po niemieckiej stronie granicy. Od 2011 roku jest on jedynym geoparkiem w Polsce, który znalazł się w Globalnej Sieci Geoparków UNESCO. W obrębie geoparku znajduje się 28 istotnych obiektów geologicznych i przyrodniczych, 4 parki tematyczne, 10 muzeów i izb regionalnych, 6 punktów widokowych oraz 7 ścieżek edukacyjnych i pieszych. Jedną z atrakcji jest geościeżka „Dawna kopalnia Babina” w Łęknicy, prowadząca przez teren byłej eksploatacji węgla brunatnego i glin, tworząc malownicze jeziora. Ścieżka Geoturystyczna Dawna Kopalnia Babina to wyjątkowa atrakcja, będąca częścią Światowego Geoparku „Łuk Mużakowa” wpisanego na Listę UNESCO. Obszar ten, chroniący morenę czołową po lodowcu skandynawskim, imponuje jeziorami w miejscach dawnych wyrobisk, zawdzięczającymi swoje unikatowe barwy obecności różnorodnych minerałów.

4. Międzyrzecki Rejon Umocniony

Międzyrzecki Rejon Umocniony to monumentalny kompleks fortyfikacji wybudowany przez Niemcy w latach 1934-1944 w rejonie Międzyrzecza. Składający się z trzech sekcji, stanowi jedną z największych podziemnych struktur obronnych na świecie. Oferuje cztery trasy zwiedzania: krótką o długości 1,5 km, dłuższą – 2,5 km, ekstremalną trwającą do 8 godzin oraz trasę naziemną. Łączna długość korytarzy podziemnych sięga 30 km. Po zwiedzaniu możliwy jest powrót do muzeum wojskowego pojazdem opancerzonym BTR-152. Cena biletu waha się w zależności od wybranej trasy zwiedzania.

5. Park Narodowy Ujście Warty

Utworzony w 2001 roku Park Narodowy Ujście Warty rozciąga się na ponad 8 tysiącach hektarów. Odwiedzający mogą podziwiać tu malowniczą mozaikę mokradeł, trzęsawisk, łąk i pastwisk. Park jest domem dla wielu rzadkich i pod ochroną gatunków ptaków, takich jak rybitwa czarna czy wodniczka. Jest to doskonałe miejsce dla miłośników obserwacji ptaków – rekordowym osiągnięciem było zauważenie w jednym dniu aż 250 tysięcy ptaków.

6. Zamek w Międzyrzeczu

Zamek w Międzyrzeczu, wzniesiony około 1350 roku przez Kazimierza Wielkiego, stanowi zabytek architektury średniowiecznej. Umiejscowiony na wzgórzu przy zbiegu rzek Obra i Paklica, zamek powstał na miejscu wcześniejszej warowni z II połowy IX wieku. Dziś odwiedzający mogą podziwiać pozostałości gotyckich murów obronnych, ruiny zachodniej części mieszkalnej oraz cylindrycznej wieży. Widoczne są również dolne części murów z okresu renesansu, stara brama i dwie basteje położone po obu stronach wjazdu. Całość otoczona jest fosą wypełnioną wodą. Obecnie zamek jest zarządzany przez Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej. W jednej z bastei znajduje się izba tortur. Cena wstępu wynosi 7 zł.

7. Kościół w Chlastawie

Kościół w Chlastawie, zbudowany w 1637 roku, jest zabytkiem o szczególnej wartości historycznej, klasyfikowanym jako zabytek klasy „0”. Wraz z bramą-dzwonnicą i otaczającym go dawnym cmentarzem, stanowi wyjątkowy zespół sakralny. W pobliżu, w Kosieczynie, znajduje się kościół z 1408 roku, który jest jednym z najstarszych drewnianych kościołów w Polsce. Znajduje się on tuż za kościołem w Tarnowie Pałuckim pod względem wieku.