Bez kategorii

Popularne produkty, które mają nietypowe zastosowania: tablice rejestracyjne i denaturat

Dzięki tablicom rejestracyjnym jeżdżące po ulicach samochody nie są anonimowe i w razie potrzeby można stosunkowo łatwo zidentyfikować właściciela pojazdu. Dodatkowo pozwalają błyskawicznie sprawdzić, z jakiego kraju lub województwa pochodzi samochód. Nie każdy jednak wie, że oprócz swojej podstawowej funkcji, tablice rejestracyjne mają również inne zastosowania.

  1. Tablice rejestracyjne na specjalne okazje
  2. Kolekcjonerzy tablic rejestracyjnych
  3. Do czego można wykorzystać denaturat?
  4. Dlaczego nie można spożywać denaturatu?

Podobnie jest z wieloma innymi rzeczami, czego przykładem może być denaturat. Chociaż ten alkohol etylowy jest specjalnie skażony, aby nie dało się go spożywać, to jednocześnie można go stosować w przeróżnych branżach. Najczęściej denaturat używany jest jako substytut czystego etanolu. Pozwala to obniżyć koszty, a jednocześnie nie wpływa na efekt uzyskany przy wykorzystywaniu denaturatu do dokładnego mycia mocno zabrudzonych narzędzi, odtłuszczania powierzchni lub… rozpalania ognia. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat wspomnianych produktów i do czego można je wykorzystać.

Tablice rejestracyjne na specjalne okazje

Jedną z ciekawszych funkcji tablic rejestracyjnych jest to, że można je wykorzystać na specjalne okazje do ozdobienia samochodu. Oczywiście jeżdżenie na takich tablicach nie jest zgodne z przepisami, jednak nic się nie stanie, jeżeli na potrzeby sesji zdjęciowej na chwilę zasłoni się standardową tablicę specjalnie wykonaną wersją, na której będzie napis typu “nowożeńcy” lub “młoda para”. Tego typu tablice rejestracyjne są świetną pamiątką, dlatego wiele osób zamawia je na śluby, wieczory kawalerskie, urodziny, narodziny dziecka oraz na niezliczone inne okazje. Można też kupić tablice z konkretnym imieniem. Tego typu tablice robione na zamówienie można później przyczepić na przykład do wózka dziecięcego, dzięki czemu nikt nie będzie miał wątpliwości, kto aktualnie znajduje się w środku.

Niektóre firmy oferują wykonanie w pełni spersonalizowanej tablicy. W takim przypadku można zamówić nie tylko konkretny napis, ale również wybrać tło. Dzięki temu można zyskać oryginalny i zarazem spersonalizowany prezent, który idealnie pasuje do miłośnika motoryzacji, kolekcjonera tablic lub po prostu osoby, której chce się podarować coś nieszablonowego.

Kolekcjonerzy tablic rejestracyjnych

Warto również wspomnieć o kolekcjonerach tablic rejestracyjnych. Takie osoby skupiają się zazwyczaj na konkretnym rodzaju tablic. Niektórzy zbierają tablice amerykańskie, inni polskie, a jeszcze inni skupują zabytkowe tablice rejestracyjne. Kolekcje tablic można czasami spotkać w warsztatach, gdzie stanowią dumną ozdobę bramy lub drzwi wejściowych. O ile ceny nowych tablic są zazwyczaj niskie, to zdarzają się również takie, za które trzeba zapłacić kilkaset złotych. Przykładem mogą być ładne zagraniczne tablice, których nie ma zbyt wielu w Polsce lub stare i zabytkowe egzemplarze.

Niezależnie jednak od tego, czy ktoś zamawia tablice na ślub, czy kupuje stare egzemplarze, trzeba pamiętać, że nie powinno się ich zakładać na auto. W razie kontroli należy się wówczas spodziewać mandatu, ponieważ numery lub oznaczenie widniejące na założonych tablicach nie będą zgodne z tymi, które znajdują się w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Wyjątkiem są jednak personalizowane tablice zamawiane w urzędzie. W przeciwieństwie do tradycyjnych trzeba za nie zapłacić około 1000 PLN, ale dzięki temu można cieszyć się indywidualnie oznaczonym pojazdem. Dodatkową korzyścią płynącą z takiego rozwiązania jest to, że zazwyczaj łatwiej jest zapamiętać tablicę typu “KIEROWCA” niż “DWL 5053”. Dzięki temu podczas korzystania z biletomatu przy parkingu nie trzeba będzie za każdym razem sprawdzać w dowodzie, jaki jest prawidłowy nr rejestracyjny.

W związku z tym, że większość tablic znajdujących się w kolekcjach nosi ślady użytkowania, a czasami również mocne zabrudzenia, warto je dokładnie wyczyścić. Do tego celu można spróbować wykorzystać na przykład denaturat, który należy nanieść na szmatkę, a nią przetrzeć zabrudzenia. Denaturat świetnie się sprawdzi również przy usuwaniu naklejek.

Do czego można wykorzystać denaturat?

Przykładowe zastosowanie denaturatu to paliwo, co zazwyczaj stosuje się w przypadku kuchenek turystycznych. Substancja sprawdzi się również jako podpałka, jednak w takim przypadku trzeba pamiętać, że jest to alkohol skażony. Denaturat świetnie się sprawdza jako rozpuszczalnik do farb spirytusowych oraz dodatek do paliw ciekłych. Nie brakuje również osób, które sięgają po denaturat przy stawianiu baniek. W przemyśle denaturat stosowany jest zazwyczaj do takich czynności jak przemywanie, odtłuszczanie, oraz czyszczenie.

Dlaczego nie można spożywać denaturatu?

Denaturat to nic innego jak alkohol etylowy o stężeniu sięgającym 92%, który został celowo skażony. Dzięki temu płyn ma bardzo nieprzyjemny smak oraz zapach. Dodatkowo denaturat jest specjalnie barwiony (najczęściej na kolor fioletowy), aby wyeliminować ryzyko, że ktoś po niego sięgnie. Spożywanie denaturatu z powodu zatrucia go przez producentów jest bardzo niebezpieczne i w skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci. Z drugiej strony dzięki skażeniu, produkt może być sprzedawany po niższych cenach niż normalny alkohol, a jednocześnie skażenie nie wpływa na jego właściwości odtłuszczające, odkażające i rozpuszczające.