co zabrać na pielgrzymkę
Bez kategorii Wiara

Co zabrać na pielgrzymkę?

Dla wielu z nas każdy miesiąc jest dobry, aby odbyć pielgrzymkę do miejsca słynącego z większych czy nieco mniejszych cudów. Tym niemniej prawdziwy sezon pielgrzymkowy dopiero przed nami. I jest on już bardzo blisko, dlatego z myślą o tym przygotowaliśmy mały poradnik pt. “co zabrać na pielgrzymkę”. Okazuje się, że to nie takie znów oczywiste.

Coś dla ducha

Za celowe uznajemy ustalić od razu hierarchię spraw. W pielgrzymowaniu chodzi głównie o to, aby rozwinąć się duchowo, odczuć Bożą Obecność, odzyskać wiarę bądź ją pogłębić, a także pobyć z ludźmi, którzy podzielają nasze wartości (choć w pewnych sprawach się z nami różnią – ale różnią się w sposób piękny). Dlatego też na pierwszym miejscu powinniśmy myśleć o naszym duchu, aby to on – jeśli możemy się posłużyć podobnym sformułowaniem – poczuł się zaspokojony. Ważne więc, abyśmy wybrali się na ten szczególny rodzaj podróży z pozytywnymi myślami, wyznaczyli sobie w sercu konkretne cele (na przykład większą życzliwość wobec ludzi i otaczającego nas świata). Pomocne w tym mogą okazać się polecane nam przez przyjaciół lub przewodników duchowych lektury (choćby te pobożnościowe).

I jak to na pielgrzymce – nie może zabraknąć śpiewów pomnażających chwałę Pana. Dlatego wskazane jest zabrać ze sobą śpiewniki (jeśli nie w formie analogowej, to cyfrowej).

Coś dla ciała

Wiadomo, żę nie samym chlebem żyje człowiek, ale i jego nie może zabraknąć. W tym przypadku jest on synekdochą, zatem obejmuje wszelkie produkty spożywcze, które są nam niezbędne. Przed nami czas radości i znoju. Z myślą o tym drugim zaopatrzmy się w wysokokaloryczne przekąski i nie zapomnijmy o wodzie, przecież w trakcie wysiłku łatwo o odwodnienie.

Zarówno pokarm jak i inne przedmioty schowajmy w pakownym, ale zarazem wygodny w noszeniu plecak – na przykład trekkingowy.

Kolejną istotną rzecz stanowi odpowiedni ubiór. Bez względu na porę roku – ale zwłaszcza latem – chrońmy nasze ciało przed intensywnym słońcem, ze szczególnym naciskiem na oczy i głowę. Świetnym rozwiązaniem jest czapeczka z daszkiem lub/oraz okulary przeciwsłoneczne (które dodatkowo mogą podkreślić nasz niepowtarzalny styl!).

Pogoda bywa zmienna, o czym niejeden pielgrzym się przekonał, zatem gotujmy się również na deszcze, włącznie z tymi ulewnymi (jak to latem). Dlatego weźmy ze sobą gustowną pelerynkę, która ochroni nas przed największym oberwaniem chmury.

Pielgrzymka polega głównie na chodzeniu. A w chodzeniu pomogą nam wygodne i trwałe buty. Przestrzegamy tu przed tym, aby wyruszyć w intensywny marsz w świeżo zakupionych – więc jeszcze nieprzetestowanych – butach.

Cóż, pozostaje nam życzyć – wesołego i ubogacającego pielgrzymowania!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *