ptak z czerwonym dziobem
Świat zwierząt

Ptak z czerwonym dziobem

Po czym możemy rozpoznać ptaka? Po kilku, co najmniej, cechach. Jedną z nich może być wygląd dziobu – jego kształt czy kolor. Podczas krótkiej obserwacji, jak bywa, nie zawsze dostrzeżemy więcej niż właśnie zabarwienie dzioba. Na pewno zwrócimy uwagę na to, że jest czerwony, gdyż barwa ta jest dobrze przez nas dostrzegalna.

Przyjrzyjmy się ptakom występującym w Polsce i wyróżnijmy te z czerwonymi dziobami.

Po co ptakowi czerwony dziób?

Nim przejdziemy do konkretnych przykładów (czyli ptasich gatunków), odpowiedzmy sobie na nurtujące pytanie, po co stworzeniu czerwony dziób. Czasem ubarwienie ptaka ma zadanie maskujące, jednak nie w tym przypadku, wręcz odwrotnie. Czerwień tej części ciała ma dwojakie zastosowanie. Pierwsze – przyciągające, samiec przez czerwony dziób (a także intensywne upierzenie) daje sygnał samiczce, że jest odważny i silny, w końcu nie jest łatwo przeżyć z dziobem, który jest widoczny także przez drapieżców. Drugie zaś – ptak odstrasza konkurentów, rywalizujących z nim o samice, terytorium oraz pokarm. CZerwony dziób ma tutaj walor odstraszający.

Które z ptaków w ten sposób walczą o partnerkę?

Bociany i łabędzie

Zacznijmy od najbardziej oczywistych w tym kontekście stworzeń. Mowa, oczywiście, o bocianie (zarówno białym jak i czarnym) oraz łabędziu niemym. Obydwa ptaki rozpoznajemy w mig, nawet gdy nie jesteśmy doświadczonymi ornitologami, ba, także wówczas gdy specjalnie nie interesujemy się pierzastymi istotami. Bocian to wręcz symbol polskości, a łabędziowi niewiele mu do tego brakuje. Ze względu na wielką rozpoznawalność tych ptaków przypuszczamy, że próbując zidentyfikować ptaka z czerwonym dziobem, nie masz na myśli żadnego z nich.

Wilga

Wilga to ptak z wielu względów wyjątkowy. Choćby dlatego, że jako jeden z niewielu naszych śpiewaków (jeżeli nie jedyny) ma czerwony dziób. Co więcej, odnosi się to i do samca, i samicy. Choć dziób samiczki, trzeba przyznać, jest bardziej wyblakły i różowawy. Wilga rzuca się w oczy także ze względu na egzotyczne czarno-żółte upierzenie. Poza tym raczy nas pięknym śpiewem, który tradycyjnie słyszymy jako wołanie: “zofijo, zofijo, choć na piwo!”.

Pozostałe ptactwo

W Polsce łatwo ujrzeć rybitwy, także w dużych miastach; oczywiście, w pobliżu akwenów. Większość gatunków ma czerwone dzioby, włącznie z tymi najpospolitszymi.

Czerwonymi dziobami odznaczają się również brodzące ostrygojad i krwawodziób (już sama jego nazwa jest dla nas dobrym tropem) czy przedstawiciel kaczkowatych ohar.