Świat zwierząt

Koronawirus u kota

Koronawirusy to rodzina wirusów, które wywołują u ludzi choroby górnych dróg oddechowych. Pierwszy raz tego typu wirus wykryto w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Jednak tego typu wirusy powodowały choroby u ludzi prawdopodobnie od czasu udomowienia zwierząt.

Infekcje koronwirusami odpowiadają szczególnie w klimacie umiarkowanym za nawet jedną piątą wszystkich infekcji prowadzących do chorób górnych dróg oddechowych.

Skąd pochodzą koronawirusy?

Uznaje się, że korona wirusy przeniosły się na człowieka ze zwierząt. Wiadomym jest, że w taki sposób przeniósł się na człowieka SARS, gdzie był to koronawirus u kota. Natomiast generalnie wirusy nie przenoszą się z ludzi na zwierzęta. W wirusie musi nastąpić odpowiednia, genetyczna modyfikacja by mógł infekować ludzi. Wirusy ludzkie nie są niebezpieczne dla zwierząt. Natomiast koronawirus u kota jest dość powszechnym wirusem, który znany jest od wielu lat i w różnych odmianach może powodować między innymi zapalenie otrzewnej.

Jakie są objawy koronawirusów u kotów?

Warto przy posiadaniu kotów zapoznać się z objawami, które kocie wirusy tego typu mogą powodować w przypadku wystąpienia chorób. Pozwala to na odpowiednio szybkie reagowanie na takie objawy, co pozwala na podjęcie leczenia. Do objawów, na które warto zwrócić uwagę zaliczają się:

  • gorączka czy ogólne zmęczenie;
  • nerwowość kota;
  • zaburzenia ruchowe;
  • utrata wagi;
  • problemy ze wzrokiem.

W przypadku wystąpienia chorób u kotów wywołanych koronawirusami szanse na przeżycie zwierzęta zależą przede wszystkim od typu wirusa, który zaatakował zwierzę. W przypadku FIP szanse na przeżycie zwierzęta nie są duże. Natomiast FEVC nie jest tak groźnym wirusem i powoduje przede wszystkim biegunkę czy zapalenie jelit.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *