komu przyznawany jest order uśmiechu
Zagwozdki

Komu przyznawany jest Order Uśmiechu?

W 2018 obchodzono hucznie okrągłą, bo pięćdziesiątą, rocznicę pierwszego przyznania Orderu Uśmiechu. Pomysł zrodził się w głębokiej komunie i był jedną z tych inicjatyw, które choć nieco rozjaśniła te mroczne czasy, gdy w Polsce rządziły nikczemne pachołki Moskwy. W 1969 roku wyóżniony tym niezwykłym laurem został lekarz Wiktor Dega. Przez dziesięciolecia otrzymało go wiele różnorodnych osób, a nawet osobistości. Czym się kieruje Kapituła? Komu jest przyznawany Order Uśmiechu?

Order o międzynarodowej renomie

Z początku laur miał rangę krajową, jednak ze względu na oryginalny pomysł i szczytny cel dość szybko wieści o nim przedostały się za Żelazną Kurtynę i order otrzymał rangę międzynarodową. Zostało to oficjalnie potwierdzone w 1979 roku, kiedy taki status nadał wyróżnieniu nikt inny jak sekretarz generalny ONZ Kurt Waldheim.

Wśród laureatów znajdujemy bogactwo profesji i narodowości. Łączy ich jedno – dostarczyli dzieciom uśmiech poprzez swoją działalność, a także inspirują je, by wierzyły w ideały i same przyczyniały się do tego, aby świat był lepszym miejscem do życia.

Oczywiście wielu nagrodzonych to Polacy. Widzimy tu między innymi Jana Pawła II, Janinę Ochojską, Jacka Kuronia czy wielkiego filantropa, człowieka o gołębim sercu, stroniącego od wulgaryzmów i znieważania, przyjaźnie nastawionego do innych ludzi – Jurka Owsiaka. Ale nie brakuje również światowych sław, do nich zaliczymy aktywistę społecznego, bojownika o równość Nelsona Mandelę. Z kolei na 50-lecie uczynienia Orderu otrzymał go papież Franciszek.

Jakie są kryteria nominowania i przyznawania Orderu? Otóż swoich kandydatów zgłaszają dzieci, oczywiście weryfikuje się, czy nie zostały do tego przymuszone. Następnie obraduje Kapituła, w skład której wchodzą dorośli reprezentujący różne nację, choć dominują Polacy. Oni po niejednokrotnie burzliwych debatach wyłaniają Kawalera Orderu Uśmiechu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *