do czego służy probówka
Zagwozdki

Do czego służy probówka?

Probówka jest to niezwykle ważny rodzaj sprzętu laboratoryjnego o kształcie walca. Wśród szkieł laboratoryjnych, obok probówek wyróżniamy także zlewki, lejki, szkiełka zegarowe, kolby miarowe, oraz krystalizatory. Są to dość powszechnie stosowane przedmioty, zarówno w laboratoriach, na uczelniach wyższych a także w szkołach podstawowych i liceach – podczas przeprowadzania prostych a zarazem interesujących doświadczeń.

Analiza jakościowej substancji

Powyższy sprzęt laboratoryjny służy przede wszystkim do analizy jakościowej substancji. Wykorzystywany jest także jako przedmiot do przeprowadzania masowych, szybkich testów i pokazów. Używany jest przede wszystkim, jeśli mamy do czynienia z niewielką ilością odczynników. To sprzęt o prostej budowie, niezwykle powszechny i łatwo dostępny. Często stosowane są do wykonywania prostych doświadczeń podczas szkolnych lekcji chemii.

Probówka – jakie rodzaje wyróżniamy?

Wyróżniamy trzy główne rodzaje probówek. Podstawowa wersja, najczęściej wykorzystywana do prostych doświadczeń wykonana jest ze szkła. Ma ona postać walca, u dołu półokrągła i zamknięta, natomiast na górze otwarta, prosto zakończona. Kolejnym modelem jest probówka o nieco innym wykończeniu dołu. Nie jest to już zakończenia walcowe – a stożkowe. Jest to niezwykle pomocne podczas konieczności zbierania się na dnie niewielkich ilości substancji. Ostatnim, dość powszechnym także rodzajem owego sprzętu jest kolbka probówkowa. Wykonana jest ona z wysokiej jakości szkła, dół naczynia, podobnie jak w przypadku pierwszej z wymienionych kształtem przypomina walec. U góry natomiast, probówka posiada zakończenie szlifowe. Taki rodzaj wykończenia umożliwia zamykanie szkieł laboratoryjnych za pomocą szczelnego korka szklanego. To także świetne rozwiązanie podczas stosowania destylacji próżniowej.