do czego służy GPS
Zagwozdki

Do czego służy GPS?

Należy mieć świadomość, że GPS jest systemem o globalnym zasięgu, który umożliwia na określenie pozycji geograficznej różnych obiektów nie tylko na ziemi, ale również w wodzie czy powietrzu. Jest to możliwe dzięki współpracy z siecią 24 satelitów, które krążą ponad 20 tysięcy kilometrów nad powierzchnią ZIemi.

Kiedy powstał globalny system GPS?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że pierwsze prace nad stworzeniem satelitarnego systemu nawigacji rozpoczęły się już w 1973 roku. Oczywiście produkt miał mieć zastosowanie do celów wojskowych. Godny uwagi jest również fakt, że pierwszy satelita omawianego systemu GPS został umieszczony na orbicie w styczniu 1978 roku. Z kolei w lipcu 1995 roku system uzyskał sprawność operacyjną.

Szerokie zastosowanie systemu GPS

Warto mieć świadomość, że niezwykła precyzja omawianego systemu GPS jeżeli chodzi o określenie współrzędnych geograficznych sprawia, że rozwiązanie ma praktycznie nieograniczone zastosowanie. Należy koniecznie zaznaczyć, że pierwsze zastosowanie wojskowe produktu miało miejsce w technice wojskowej, gdzie do dziś jest oczywiście z powodzeniem stosowane.

Nie wszyscy również wiedzą, że decyzja dotycząca udostępniania systemu GPS również do zastosowań cywilnych została podjęta już na początku lat 80 – tych po zestrzeleniu samolotu koreańskich linii lotniczych nad terytorium Związku Radzieckiego. W ten sposób GPS jest wykorzystywany w zdecydowanie większej liczbie dziedzin niż mogłoby się wydawać.

Gdzie jeszcze znajduje zastosowanie system GPS?

Omawiane rozwiązanie znajduje zastosowanie przede wszystkim w transporcie drogowym do określenia pozycji samochodu. Można również zaobserwować, że z roku na rok GPS coraz częściej stosowany jest w kartografii czy geodezji. Produkt wykorzystywany jest również przy wytyczaniu obiektów budowlanych. Oczywiście GPS stosuje się także do badania trzęsień ziemi.