czy owady to zwierzęta?
Świat zwierząt

Czy owady to zwierzęta?

Zdarza się i tak, że nagle zaczyna nas nurtować pewne kwestia, choć do tej pory nie nurtowała nas jakoś specjalnie. Może ona na przykład dotyczyć małych stworzeń, które wręcz nieustannie towarzyszą naszemu życiu. Chodzi o owady. Dość często rodzą się watpliwości, czy są one zwierzętami. No właśnie – jak to z tym jest?

Najliczniejsze wśród zwierząt

Owady wydają się zdecydowanie inne od innych stworzeń. Wydają nam się bardzo obce. Zdecydowanie najbliższe nam są ssaki, do których przecież się zaliczamy. Podziwiamy ptaki, które latają i wiele z nich pięknie śpiewać. Potrafimy również w jakimś, choćby najmniejszym stopniu wyobrazić sobie, co czują gady oraz płazy… Ale owady? Niektórzy określają je fruwającymi roślinkami – wiele z nich tak też wygląda. Nie mają krwi, jak inne zwierzęta, lecz hemolimfę.

Jakiekolwiek by jednak nie były – także są zwierzętami. Ba, stanowią ich najliczniejszą grupę, i to zdecydowanie. Dość powiedzieć, że – jak się różnie szacuje – 5-30 milionów gatunków nie zostało jeszcze naukowo opisanych.

Owady to zwierzęta, które zaadaptowały się właściwie wszędzie. Znajdziemy je w nad ziemią, na niej oraz pod nią, a także w wodzie (gdzie się zaadaptowały wtórnie). Nieraz uskarżamy się na rozmaite owady i pragnęlibyśmy, aby ich nie było. Owszem niektóre są rzeczywiście uciążliwe, a ich bliska obecność niewskazana, przenoszą na przykład bakterie lub niszczą uprawy. Niemniej bardzo duża ich część to stworzenia ze wszech miar pozytywne. Bez nich nie byłoby roślin, które wytwarzają tlen, a zatem i nas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *