w jaki sposób twórcy mówią o wojnie
Zagwozdki

W jaki sposób twórcy mówią o wojnie

Twórcy bez względu na rodzaj profesji mają zwykle wielką potrzebę, aby poruszać w swej twórczości ważne tematy. Jednym z nich jest niewątpliwie wojna, która towarzyszy ludzkości od jej zarania. Jest ona przedstawiana w dziełach na rozmaite sposoby, przedstawmy więc najważniejsze z nich.

Opisy wojenne

Zacznijmy od tekstów kultury, które mają bodaj najstarszy rodowód. Chodzi o opisy zmagań wojennych. Pierwsze z nich powstały zapewne na długo przed pojawieniem się pisma. W starożytności zajmowali się tym poeci oraz dziejopisowie (dziś powiedzielibyśmy, że historycy). O starciach między wrogimi wojnami opowiadał niegdyś Homer. Tradycja głosi, iż był ślepcem, stąd też przypuszcza się, iż mógł być bardem, który recytował strofy odnoszące się do słynnej i na poły legendarnej Wojny Trojańskiej. Zresztą w zamierzchłych bardzo czasach ten rodzaj przekazywania z pokolenia na pokolenie wiedzy o bogach, ludziach i historii było czymś naturalnym.

Wojna wówczas była postrzegana jako coś koniecznego, a udział w niej okrywał chwałą. Czymś zaszczytnym było polec na placu boju z mieczem lub innym orężem w dłoni. Podobnie było później, w Średniowieczu. Kanonicznym tekstem jest Pieśń o Rolandzie, do dziś zaś powstają rozmaite wariacje na temat Legend Arturiańskich. Bitwa była okazją, by odznaczyć się męstwem, ewentualnie dać się poznać jako ostatni z tchórzy. 

Równolegle pojawiały się głosy rozmaitych twórców, choć nieco odosobnione, że wojna jest czymś złym, nieraz podyktowane to było Dekalogiem bądź nauczaniem Chrystusa. Narodzenie się pacyfizmu wymagało czasu…

Wojna w metaforze

Po II Wojnie Światowej wielu twórców i myślicieli zastanawiało się nad tym, jak w obliczu tego, co się stało (komory gazowe, łagry, itd), powinna wyglądać sztuka lub też, czy w ogóle ma ona rację bytu. Niektórzy twórcy zrezygnowali z dosłownego opowiadania o wojnie, lecz zaczęli używać języka bogatego w metafory. Dotyczy to choćby literatury, za powieści antywojenne uznawane są na przykład Władca Much (dzieci na bezludnej wyspie tworzą coś na kształt państewka totalitarnego) czy Rzeźnia nr 5, w której jedyna droga ucieczki przed absurdem wojny jest odlot.

Tego rodzaju zabiegi stylistyczne nieobce są również artystą piszącym teksty do piosenek rockowych, wiele znanych kapel wylansowało antywojenne songi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *