Maria Skłodowska-Curie to jedna z najbardziej wpływowych kobiet świata. Swoimi dokonaniami całkowicie zmieniła losy nauki. Co więcej, była jedną z tych kobiet, która przełamała wiele konwenansów. W przypadku takiej osoby jak Maria Skłodowska Curie: ciekawostki o jej niezwykłym życiu wydają się nie mieć końca.
Początki geniuszu
Fascynację nauką Maria wyniosła z domu. Jej ojciec był nauczycielem matematyki oraz fizyki a matka dyrektorką pensji dla dziewcząt. Zarówno Maria, jak i jej czwórka rodzeństwa była wybitnie uzdolniona. Na dalszy rozwój przyszłej noblistki wpłynęła nauka w III Żeńskim Gimnazjum Rządowym oraz na Uniwersytecie Latającym, gdzie miała możliwość poznania uznanych profesorów. Znaczne piętno w życiu Marii odbiła śmierć jej siostry oraz matki. W wyniku tych zdarzeń odwróciła się od Boga i pozostała do końca życia ateistką. Ponieważ w domu nie przelewało się z pieniędzmi, wraz z siostrą Bronią uzgodniły, że najpierw na studia do Paryża pojedzie ta pierwsza a Maria będzie zarabiać na jej utrzymanie. Zarabianie pieniędzy poprzez korepetycje umożliwiła jej znajomość fizyki i matematyki oraz czterech języków obcych. Potem role miały się odwrócić.
Sukces i łamanie konwenansów
Po trafieniu do Paryża, Maria zapisała się na Sorbonę, gdzie wybrała matematykę i fizykę jako przedmioty studiów. Wysokie wyniki w nauce pozwoliły jej na uzyskanie stypendium ministra na badania naukowe. W czasie studiów uczestniczyła w amatorskim teatrze, gdzie zaprzyjaźniła się z Ignacym Janem Paderewskim. Wtedy też poznała starszego o osiem lat Pierre`a Curie, który został jej mężem. Zbieg tych wszystkich zdarzeń doprowadził ją do uzyskania dwóch Nagród Nobla a także objęcia katedry fizyki po swoim zmarłym mężu. Co ciekawe, poza nauką Maria była zapaloną fanką rowerów i turystyki górskiej. Wraz z mężem swoją podróż poślubną odbyła właśnie na jednośladach. Ponadto, jako jedna z pierwszych kobiet uzyskała prawo jazdy, by móc prowadzić samochód i przewozić aparaty rentgenowskie na pole walki w celu pomocy żołnierzom podczas wojny.