komu śni się puchar stanleya
Zagwozdki

Komu śni się Puchar Stanleya?

Puchar Stanleya może się właściwie przyśnić każdemu, kto słyszał o nim bądź widział i wie, komu jest przyznawany. Niemniej wydaje się, że pewna konkretna grupa zawodowa jest szczególnie “narażona” na marzenia senne, w których pojawia się ten puchar… O kogo chodzi?

Czym jest Puchar Stanleya i komu jest przyznawany?

Puchar Stanleya to kunsztowne srebrne naczynie, które pełni funkcję honorową, a nie użytkową. Ufundował je w 1892 lord Stanley, (brytyjski polityk, swego czasu gubernator Kanady).

Jest to trofeum przechodnie, którego nikomu się nie przyznaje na stałe. Jego poczesne miejsce znajduje się w Sali Sław Hokeja (w zabytkowym budynku) w kanadyjskim Toronto. Puchar Stanleya wręczany jest – przynajmniej symbolicznie – drużynie hokejowej, która wygrywa w finale prestiżowych kanadyjsko-amerykańskich rozgrywkach hokejowych NHL (National Hockey League). Podczas koronacji mistrzów otrzymują oni duplikat, na którym graweruje się nazwy zwycięskich zespołów, on również znajduje się w rzeczonej Sali Sław, jednak na czas finału jest z niego wynoszony.

Trofeum najczęściej wygrali hokeiści Montreal Canadiens. Choć ostatnio, w 2019 roku, wywalczyli je zawodnicy St. Lous Blues. I to pierwsze tak prestiżowe zwycięstwo w ich dorobku. Co ciekawe, poprzednio grali 3 razy w finale, rok po roku: w 1968, 1969 i 1970. Za każdym razem przegrywali 4:0. Los się odmienił.

Być może długie lata hokeiści St. Louis Canadiens śnili o Pucharze Stanleya. Trudno, żeby tak nie było, skoro hokej jest treścią ich życia, przy czym pamiętajmy, że tego rodzaju powiedzenia mają raczej znaczenie metaforyczne. Śnić o czymś – tutaj o trofeum – znaczy tyle, co o czymś marzyć i czegoś gorąco pragnąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *