kiedy dziecko zaczyna mówić?
Zagwozdki

Kiedy dziecko zaczyna mówić?

Dziecko zaczyna kształtować się jeszcze w łonie matki. Tuż po narodzinach rozwija się wszechstronnie. Właściwie zmienia się z dnia na dzień. Zaczyna rozróżniać głosy, następnie twarze. Zaczyna się samodzielnie przemieszczać, najpierw pełzając, potem stawiając pierwsze kroki. Dużym przełomem jest wypowiedzenie pierwszego zrozumiałego słowa. Kiedy dziecko zaczyna mówić?

Od gaworzenia przez słowa do zdań

Podczas pierwszych miesięcy niemowlęcia usta służą mu przeważnie do pobierania pokarmu. Potrafi także krzyczeć i płakać, a w pewnym momencie także się śmiać. W ten sposób informuje nas, czego potrzebuje, co je boli lub też rozbawia do łez. Zatem na początku obywa się bez słów. Ale jest to także pewien sposób mówienia. Przez cały czas maluszek słucha innych, w tym głównie swojej mamy. Na początku rozumie jedynie ton. Jeżeli jest spokojny i kojący – dziecko czuje się bezpieczniejsze.

Kiedy maleństwo osiąga mniej więcej pół roczku, wówczas zaczyna gaworzyć. Są to pierwsze sylaby, które nie tworzą żadnych zrozumiałych słów, chyba że przez przypadek. W tym czasie niemowlę poznaje swój aparat mowy i uczy się, jak z niego właściwie korzystać. Pierwsze zrozumiałe słowo pada z ust pociechy między 10 a 15 miesiącem życia. Przy czym średnio ma to miejsce w okolicach roczku. Wtedy to słyszymy “mama”, “tata” lub inie proste, zwykle dwusylabowe słówko. Teraz rozwój maluszka przyspiesza. Do komunikowania się z otoczeniem używa coraz więcej wyrazów. Zaczyna też tworzyć pierwsze, jeszcze bardzo proste, ale już zrozumiałe i często poprawne gramatycznie zdania.

Ważne jest, aby do maluszka dużo mówić, angażować go do rozmowy i odpowiadać na jego dociekliwe pytania. W ten sposób poszerza zakres używanych słów i rozwija swe zdolności językowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *