Ciężkie pytania Świat zwierząt Zagwozdki

Dlaczego boimy się pająków?

Strach przed pająkami, czyli tak zwana arachnofobia jest na tyle silny, że osoba nim dotknięte nie tylko nie jest w stanie dotykać pająków, znieść ich obecności, lecz również patrzeć na ich fotografie i w ogóle myśleć o nich.

Czemu pająki wzbudzają w nasz aż tak silny strach?

Są różne tezy na ten temat. Jedni twierdzą, że lęk przed pająkami odziedziczyliśmy po przodkach. Musieli oni bowiem zmagać się i walczyć z bardzo jadowitymi pająkami i przeżywali jedynie ci, którzy jak ognia bali się pająków i notorycznie stronili od nich. Niemniej genetycznie przekazywali dzieciom ten lęk, przez co one od razu były wrogo nastawione do pająków.

Druga teza mówi o tym, iż sam wygląd pająków, ich ciemne barwy i włochate odnóża budzą w nas przerażenie. Nie lubimy ich także dlatego, że kojarzą nam się z brudem, kurzem i roztoczami. Są też mieszkańcami ciemnych zakamarków, pomieszczeń i zakątków. I choćby z tego powodu nie budzą u nas sympatii.

Czy lęk przed nimi da się pokonać?

Oczywiście, że tak, lecz to wymaga czasu. Po pierwsze należy uświadomić sobie fakt, że nie wszystkie pająki są jadowite. Niektóre ich gatunki są całkiem zwyczajne i niegroźne. Po drugie w przełamywaniu uprzedzeń może pomoże nam fakt, że pająki zjadają komary i muchy, nie są więc bezużyteczne. Po trzecie wiadomo, że człowiek jest znacznie większy od pająka i to on powinien się nas bać, a nie my jego.

Kto nie boi się pająków?

Większość małych dzieci nie ma jeszcze instynktu samozachowawczego i nie boi się robactwa. Strach przed nimi zaszczepiają w nich dopiero rodzice. Pająków nie boją się z pewnością pracownicy zoo. Oni co rusz stykają się z różnymi bardziej groźnymi i mniej niebezpiecznymi zwierzętami. Także widok pająków im niestraszny.

Nie obawiają się tych małych stworzeń również hodowcy zwierząt egzotycznych. Gdyby tak było, nie trzymaliby ich w terrarium i nie karmili myszami i innymi małymi gryzoniami. Wychodzi więc na to, że strach przed pająkami jest kwestią wysoce indywidualną. A to, że jest mocno irracjonalny- wynika chyba ze złej famy i opinii o pająkach.

Człowiek ma znacznie więcej fobii, poczytaj o strachu przed lataniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *