Ciężkie pytania Zagwozdki

Dlaczego niebo jest niebieskie?

Ludzie często zastanawiają się, dlaczego świat jest urządzony tak, a nie inaczej. W ich głowach rodzą się pytania typu: Dlaczego niebo jest niebieskie? I tu pojawia się problem, bo odpowiedź na nie wcale nie jest taka łatwa. Na szczęście z pomocą przychodzi nam fizyka.

Dlaczego niebo jest niebieskie: fizyka

Po pierwsze dlatego, że ten promień słoneczny ma najkrótszą falę, w związku z czym najlepiej współpracuje z cząsteczkami gazów. Prowadzi to do tego, że ludzkie oko dostrzega go na całej powierzchni nieba. Po drugie kolor niebieski rozchodzi się we wszystkie strony, a nie tylko po linii prostej. Dlatego ma się wrażenie, iż otacza nas ze wszystkich stron. Swoje właściwości niebieski kolor zawdzięcza temu, że ma najkrótszą falę, a to sprawia, że jest kolorem dominującym, który bryluje nad innymi za dnia.

A co pojawia się w nocy?

Noc to czas, w którym na niebie rządzi kolor czarny. Dzieje się tak, ponieważ nie ma Słońca, a wraz z nim znikają wszystkie kolory oprócz czarnego. Nic zatem dziwnego, że po zachodzie Słońca rychło nastaje zmrok. W nocy na tle ciemnego nieba lepiej widać gwiazdy. Świecą one światłem odbitym, dlatego by zaistnieć, nie potrzebują w ogóle Słońca.

Kiedy wyraźnie widać, że niebo jest niebieskie?

Po pierwsze w ciepłe, bezchmurne, słoneczne dni. Gdy nie ma żadnych okoliczności, które mogłyby zepsuć sielankowy widok, wtedy wyraźnie widać błękit nieba. Po drugie można się przekonać naocznie, że niebo jest niebieskie w sytuacji, gdy nad dany region świata nadciąga masa zimnego powietrza znad Skandynawii. Wtedy robi się znacznie chłodniej, za to niebo robi się krystalicznie czyste.

Co jest powodem, że nie zawsze widać błękit nieba?

A choćby to, że uliczny smog skutecznie przysłania czystość nieba. Jest ono zasnute kłębami czarnego dymu, więc czasem trudno wizualnie stwierdzić, jaki właściwie ma ono kolor. Skupiska chmur pierzastych również utrudniają zobaczenie nieba. Gdy jest mgła i gęste chmury niebo ma kolor biały albo jak kto woli mleczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *