najwyższy szczyt w Polsce
Turystyka

Najwyższy szczyt w Polsce

Wyruszamy dziś na południe Polski, a dokładnie w Tatry, aby podziwiać najwyższy szczyt w Polsce. To malowniczo położona góra, która od dłuższego czasu przyciąga śmiałków chcących ją zdobyć. Jej wierzchołek gubi się gdzieś w chmurach… O jakim szczycie mowa? I ile mierzy? Zapraszamy na wycieczkę.

Masyw Rysów

Masyw Rysów składa się właściwie z 3 wierzchołków, najwyższy od dawna nazywany jest Rysami. Z początku było to określenie dla żlebu znajdującego się w nim, po prostu jako zwrot synonimiczny. Z czasem termin przylgnął do całej góry z naciskiem na najwyższe wzniesienie. Dobrze więc, to ile ono mierzy? To zależy… to zależy od tego, kiedy mierzymy, gdyż góry, choć na zawołanie do nas nie przyjdą, to jednak maleją bądź rosną. Nie tak dawno temu Rysy miały 2503 metry, lecz obecnie najczęściej podaje się mniejsze wysokości, czyli 2500,2 m czy aż 2503 metry. W każdym razie wysokość względna szczytu jest dość pokaźna, bo względem Morskiego Oka wynosi 1100 metrów. Dzięki temu Rysy są dość strome. Są najwyższym punktem położonym w Polsce… w naszym kraju nigdzie indziej już wyżej nie staniemy…

Tym niemniej jeszcze w XIX wieku śmiałkowie weszli na nie zarówno latem jak i zimą, kiedy było na pewno trudniej. W 1840 roku letnią porą wspiął się zasłużony taternik Eduard Blásy. Natomiast, gdy solidnie przyprószyło i było raczej zimno czynu tego dokonał ponad 40 lat potem, bo w 1884 roku, Theodor Wundt. Krzepy mu z pewnością nie brakowało oraz odwago, gdyż był zawodowym żołnierzem i to służącym nie byle gdzie, bo w pruskiej armii słynącej z olbrzymiej karności.

W drodze na szczyt mijamy wiele osobliwości florystycznych oraz zwierzęcych. Wiele z nich znajduje się pod ścisłą ochroną gatunkową. Wśród zwierząt natrafiamy tu między innymi na kozice oraz świstaki, czyli stworzenia, które upodobały sobie strome i skaliste, położone wysoko tereny.