pandemia – co to znaczy?
Zagwozdki

Pandemia – co to znaczy?

Pandemia kojarzy nam się z wielką zarazą, która stopniowo obejmuje kolejne kontynenty, by w końcu ogarnąć cały świat. Poza tym pandemia kojarzy nam się z dużą śmiertelnością dotkniętych nią ludzi. Tymczasem ostatnio pojawiła się zdecydowanie łagodniejsza pandemia… Przyjrzyjmy się więc temu określeniu.

Czym jest pandemia?

Pandemie towarzyszą nam od stuleci. Głównie ich sprawczyniami są choroby zakaźne, przenoszone drogą kropelkową, lecz nie tylko, czego przykładem może być choćby pandemia Aids w Afryce. Najistotniejszą cechą pandemii jest to, że w mniej więcej tym samym czasie rozprzestrzenia się na dużym obszarze, nawet na całym świecie. Tym też różni się od epidemii, która również wiąże się ze znacznym wzrostem zachorowań na daną przypadłość, przy czym przenosi się z mniejszą skutecznością, obejmując swym występowaniem nie aż tak duże obszary, na przykład jedno tylko miasto, jeden region czy państwo. Przykładem epidemii może być na przykład rozpanoszenie się w czasach komuny we Wrocławiu czarnej ospy. Występują jeszcze endemie, które dotyczą jeszcze mniejszych terytoriów.

Wysoka śmiertelność chorych nie jest wyróżnikiem ani pandemii, ani epidemii czy endemii.

W związku z tym koronawirus, jak i inne formy grypy, może być śmiało zaliczany do pandemii. Inna sprawa, że wcześniej z powodu sezonu grypowego nie rozpętywano szaleństwa.

Roznoszeniu choroby sprzyja bezobjawowość (zatem stan utajenia), a także występowanie objawów, lecz ze znacznym opóźnieniem od momentu zarażenia się. Poza tym jako czynnik wspierający zarazę wymienia się globalizację, co jest dość oczywiste.