Najmniejszy kraj na świecie
Zagwozdki

Najmniejszy kraj na świecie

Największym – oczywiście pod względem rozmiaru – państwem na świecie jest Rosja, co do tego prawie nikt nie ma wątpliwości. A jakie jest najmniejsze? Sięgnęliśmy po mapy świata i globus, żeby ostatecznie rozwiać jakiekolwiek wątpliwości.

Mały, ale ważny kraj

Najwięcej małych rozmiarowo państw jest na Karaibach, Oceanie Spokojnym oraz Oceanie Indyjskim. Wiele z nich niepodległością cieszy się od niedawna, w większości od XX wieku. Wcześniej stanowiły części kolonialnych imperiów. Dziś zażywają uroków niezależności. To jednak żadne z tych małych państw wyspiarskich nie dzierży rekordu najmniejszego. On należy bowiem do kraju położonego w Europie. Na tym kontynencie leży kilka niewielkich państw. W każdym razie decydowanie najmniejszym jest Stolica Apostolska, czyli Watykan. Panuje w nim monarchia elekcyjna, a jego głową jest urzędujący papież. Obecnie urząd ten sprawuje papież Franciszek.

Obszar Watykanu

Watykan otoczony jest Rzymem, stanowi właściwie jego dzielnicę. Obszar miasta-państwa obejmuje zaledwie 0,44 km². Drugie najmniejsze państwo, Monako, ma już powierzchnię przekraczającą nieznacznie 2 km². Watykan, choć tak mały, dysponuje własnym rządem, armią i dyplomacją.

Co ciekawe, choć sam Watykan leży na niewielkim obszarze, to ma liczne posiadłości eksterytorialne, wiele z nich mieści się w Rzymie, ale kilka położonych jest nieco dalej, choćby pałac w Castel Gandolfo czy kościół w Asyżu

Ludność Watykanu

To najmniej ludny kraj, zamieszkuje go raptem 1000 osób (obywatelstwo otrzymują pracujący w Watykanie lub jego placówkach dyplomatycznych), to mniej niż w niektórych polskich wsiach, na przykład opolskiej Skorogoszczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *