Bociek i żaba, można by pomyśleć, to nierozłączna para. Przy czym to raczej bocian szuka towarzystwa płaza, a nie odwrotnie. W końcu nawet dzieci wiedzą, że dostojne bociany lubią pożerać sympatyczne żabki. Mówią im o tym rodzice lub też dowiadują się tego z pierwszych czytanek czy bajek. Zdarza się jednak tak, że wiedza powszechna nijak się ma to wiedzy naukowej. Jak jest w tym przypadku, czy bociany rzeczywiście są takie łase na żabie mięso?
Cóż, nie mamy dobrych wiadomości dla miłośników żab. Rzeczywiście bociany białe (Ciconia ciconia) lubią je pod postacią pokarmu. Przy czym nie stanowią dla nich głównego źródła pożywienia. Niektórzy mogliby pomyśleć, że bociany jedzą wyłącznie żabie udka i korpusy, ale ich dieta jest zdecydowanie bardziej różnorodna. Często żerują na łąkach (suchych czy podmokłych), które znajdują się w pobliżu ich gniazd. Nawiasem mówiąc, dlatego tak ważne jest, by nie tylko tworzyć dla nich dogodne miejsca do budowania gniazd, ale i zadbać o to, by wokół nie brakowało łąk (których, niestety, jest coraz mniej). Bociany, choć mają długie nogi, wolą w poszukiwaniu pokarmu przechadzać się po terenie z niezbyt wysoką roślinnością, wówczas łatwiej wypatruje zdobycz. Gustuje w większych owadach, takich choćby jak chrząszcze, koniki polne czy świerszcze. Smakują mu dżdżownice (dlatego czasem przypadkiem zjada też gumki od bielizny). Nie wzgardzi też mniejszymi ssakami (jak myszy czy norniki), gadami i płazami – do tych drugich należą żaby. Bociany konsumują między innymi żabę trawną. Co ciekawe, zauważono, że bociany przylatujące na Łotwę przybywały nad stawy nęcone godowymi pieśniami żab.
Zauważmy jeszcze, że dieta bociana różni się w zależności od dostępności pokarmu oraz pory roku. Poza okresem lęgowym ptak częściej spotykany jest na suchych żerowiskach.