modliszka w Polsce
Świat zwierząt

Modliszka w Polsce

Modliszka niespecjalnie kojarzy nam się z Polską. Owszem, nie jest tak łatwo ją zobaczyć w środowisku naturalnym, co jednak nie znaczy, że jest to niemożliwe. Żyje bowiem w naszym kraju nie tylko w dość licznych hodowlach, al i na wolności. Czym się charakteryzuje i gdzie najłatwiej ją spotkać?

Gdzie spotkać modliszkę?

Na świecie istnieje koło 2300 gatunków modliszek. Niemniej w Polsce spotykany jest tylko jeden – modliszka zwyczajna (Mantis religiosa). Najwięcej modliszek występuje w strefie tropikalnej oraz subtropikalnej. Niektóre z nich do złudzenia przypominają rosnące tam rośliny, dzięki czemu jeszcze sprawniej wtapiają się w tło, co ułatwia polowanie. “Nasza” modliszka także ma dobry kamuflaż, w pełni lata jest zielona i przypomina soczyste liście. Natomiast na jesieni brązowieje, zgodnie ze zmianami zachodzącymi dookoła.

Modliszki w Polsce najchętniej zasiedlają śródleśne łąki, polany czy brzegi lasów, szczególnie borowych z obfitymi stanowiskami wrzosu. Podczas żerowania zastyga w bezruchu i gdy ofiara zbliży się na wyciągnięcie mocarnych ramion – chwyta ją i pożera żywcem.

Stworzenia te są ciepłolubne, dlatego dorosłe okazy pojawiają się dopiero w sierpniu i egzystują do października. Niższe temperatury uniemożliwiają im przetrwanie. Przeżywają, oczywiście, jajeczka, z których po zimowej diapauzie wykluwają się maleńkie modliszki (wyglądają jak dojrzałe, tylko że są znacznie mniejsze – modliszka nie przechodzi stadium larwalnego).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *