Zagwozdki

Co ma najwięcej węglowodanów?

Bardzo wiele diet, które mają na celu redukcje tkanki tłuszczowej zaleca rezygnację z węglowodanów. Jednak naukowcy są zdania, że nie jest to dobre posuniecie. Węglowodany (sacharydy, cukry, cukrowce) są ważnym elementem naszej diety. Co ma najwięcej węglowodanów?

Węglowodany – co to jest?

Węglowodany, tłuszcze oraz biało dostarczają przede wszystkim energii naszemu organizmowi. Bez węglowodanów będziemy jak samochód bez paliwa. Budowa komórek czy prawidłowe funkcjonowanie mózgu jest niemożliwe bez odpowiedniej ilości węglowodanów.

Należy jednak ostrożnie podchodzić do ich dawkowania. Nadmiar cukrów prowadzi do otyłości, próchnicy, miażdżycy, czy choroby XXI wieku – cukrzycy typu 2.

Węglowodany należy podzielić na cukry proste, których należy unikać, gdyż powodują one nagły wyrzut energii po to, by szybko obniżyć stężenie glukozy. Cukry złożone najpierw rozkładane są na cukry proste, a następnie trawione, dzięki temu energia w naszym organizmie utrzymuje się dłużej.

Węglowodany, których nie może zabraknąć w diecie
Jednym ze zdrowszych zamienników cukrów prostych jest owsianka. Czas wrócić do tej potrawy, która na długo zapewni nam dopływ energii. Przyrządzona z owocami na mleku, czy z jogurtem daje dużą dawkę energii. Warto również pamiętać o dodaniu orzechów.

Kolejnym produktem, o którym należy pamiętać w zbilansowanej diecie jest kasza. Kasza gryczana dostarcza węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym. Jest idealnym źródłem, magnezu, żelaza, fosforu, miedzi, selenu, witaminy E oraz kwasu foliowego.

Kasza jaglana nazywana „królową kasz” jest źródłem lecytyny, która wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego oraz bierze udział w przemianie materii. Jaglankę można przygotować na słodko oraz na słono dodając kurkumę, cynamon czy kardamon.

Brązowy ryż ma mniej kalorii niż biały oraz niższy indeks glikemiczny. Dzięki dużej zawartości błonnika zapewnia uczucie sytości.

Produkty, o których nie można zapomnieć to ciemne pieczywo, makaron pełnoziarnisty, świeże owoce, orzechy.

Węglowodany, których należy unikać

Potrawy, które zawierają cukry proste oraz dwucukry to jasne pieczywo, makarony, czy biały ryż. Warto również zwrócić uwagę na płatki śniadaniowe. Słodkie płatki z dodatkiem cukru czy syropu glukozowo-fruktozowego nie zapewnią nam energii na większą część dnia.

Należy również unikać słodkich napoi, cukru, czy słodyczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *