pełnomocnik w sądzie
Porady

Pełnomocnik w sądzie

Każdy z nas zawiera umowy cywilne, czasem nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Często są to umowy w drobnych sprawach, wiążące się z codziennymi czynnościami. Skorzystanie z każdej usługi fachowca, to już umowa, nawet jeżeli nie na tego na piśmie. Co w przypadku, gdy jesteśmy z różnych powodów niezadowoleniu z tej usługi, a nie możemy dogadać się z fachowcem?

Pozew do sądu

W takim wypadku ostatecznym i jedynym rozwiązaniem może być złożenie pozwu do sądu. W pozwie należy przede wszystkim w prawidłowy sposób oznaczyć nasze żądanie. To może okazać się nie takie proste dla kogoś kto nigdy nie miał do czynienia z przepisami prawa. Jest to typowa sytuacja, w której warto skorzystać z pomocy prawnika. Radca prawny bądź adwokat pomoże nam skonstruować nasze pismo tak, aby odpowiadało wszystkim wymogom i skutecznie rozpoczęło sprawę w sądzie.

Pozew – i co dalej?

Po złożeniu pozwu w zasadzie należy poczekać na wyznaczenie rozprawy przez sąd. Jeżeli zatrudnimy do pomocy profesjonalnego pełnomocnika, on zajmie się wszelkimi formalnościami i dotrzyma terminów. Może także skutecznie reprezentować nas przed sądem. Nie zawsze obecność strony powodowej jest w sądzie wymagana, czasem wystarczy, że na rozprawie stawi się w naszym imieniu pełnomocnik.

Co po wyroku?

Gdy sąd rozpozna już nasze roszczenia i przeprowadzi postępowanie dowodowe, będzie mógł wydać wyrok. Na tym etapie prawnik z Opola czy innego miasta również pomoże nam zrozumieć rozstrzygnięcie sądu, a w razie wątpliwości czy potrzeby dalszego prowadzenia sprawy, podejmie odpowiednie kroki. Adwokat skutecznie złoży za nas wniosek o uzasadnienie wyroku, jak też wniesie apelację, czy zażalenie, jeżeli wyrok będzie dla nas niekorzystny.

Jeżeli więc masz sprawę, która wymaga rozstrzygnięcia przez sąd, a nie czujesz się na siłach, żeby działać w niej samodzielnie, rozważ skorzystanie z pomocy prawnej. Koszty takiego pełnomocnika mogą być wysokie, jednak w przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia, poniesie je strona przeciwna.