Do czego służy denaturat? Na pewno nie do picia, choć z czasem musiano przestać dodawać do niego trujący metanol, gdy okazało się, że ten skażony alkohol, który miał przede wszystkim zastosowanie czysto gospodarcze i znajdował się w prawie każdym domu, jest wypijany przez alkoholików.
Uwaga, nie jest to trunek!
Dodawane do niego substancje wpływające na smak, zapach i kolor takie jak benzoesan denatonium, który zajmuje czołowe miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa wśród najbardziej gorzkich substancji, nie wpłynęły zasadniczo na zmniejszenie jego spożycia, ponieważ nauczono się jakoś radzić sobie z tym problemem, m.in. mieszając z miodem, mocną herbatą lub filtrując przez skórkę chleba. Niemniej denaturatu pić nie wolno, ponieważ może on prowadzić do silnego zatrucia. W takim razie do czego służy denaturat?
Dawne zastosowanie
Jeszcze nie tak dawno było obecny w każdym domu. Jako że zawiera około 92% czystego alkoholu, służył przede wszystkim jako łatwy i szybki sposób na rozpalenie ognia w piecach węglowych, które znajdowały się w bardzo wielu domach. Gospodynie na wsiach, które miały własną zagrodę z kurami i kaczkami, używały denaturatu do opalania oskubanego ptactwa pozbywając się w ten sposób tzw. knotów, czyli resztek pierza. Używano go również jako paliwa oraz rozpuszczalnika.
Dzisiejsze zastosowanie
Do czego służy denaturat dzisiaj? Na pewno nie znajdziemy go już
w taki dużej ilości domów, jak miało to miejsce przed laty.
Z powodzeniem używa się go jednak dalej przede wszystkim jako rozpuszczalnik. Świetnie myje się nim tłuste powierzchnie i inne uporczywe zabrudzenia, stosowany jest do rozcieńczania farb i lakierów spirytusowych oraz dodawany do paliw. Nie powinno się go jednak stosować jako środka do dezynfekcji ludzkiej skóry. Jeśli chcemy używać go w ten sposób, to tylko do czyszczenia i dezynfekowania przedmiotów czy innych powierzchni użytkowych.