papież Jan Paweł II ciekawostki
Zagwozdki

Jan Paweł II: ciekawostki

Jan Paweł II był pierwszym polskim papieżem. Warto zwrócić uwagę na fakt, że był to również pierwszy papież, który czytał bez okularów. Potrafił także jeździć na nartach oraz pływać kajakiem.

Papież podróżnik

Był to największy podróżnik ze wszystkich papieży, ponieważ brał udział w 104 zagranicznych pielgrzymkach. W Polsce był 9 razy, ostatni raz w 2002 roku. Kanonizował 487 osób, a beatyfikował 1338 osób w czasie trwania swojego pontyfikatu. Jednym z największych marzeń papieża, którego nigdy nie spełnił była pielgrzymka do Chin oraz prawosławnej Rosji. Jego ulubiony deser to kremówki wadowickie, które chodził jeść z kolegami po zdaniu matur. Jego wszystkie podróże zagraniczne to dystans 1 650 900 km, który jest równy trzykrotnej odległości między Księżycem a Ziemią.

Ciekawostki z życia

W historii Kościoła był to 264 papież. Należy mieć na uwadze, że Karol Wojtyła nie był zadowolony z faktu, że jest wożony w klatce wykonanej z kuloodpornego szkła. Po pierwszej pielgrzymce do Polski Papież stwierdził, że pierwsze efekty są już widoczne, ponieważ kardynałowie, którzy mu towarzyszyli się opalili. Był to również pierwszy Papież, który pochodził z kraju komunistycznego. Na pytania dziennikarzy odpowiadał w sposób przypominający konferencję prasową. Na konklawe przyjechał mając przy sobie jedynie wartość 125 franków szwajcarskich. Warto zauważyć, że z bazyliki przemawiał zarówno w polskim, jak i litewskim języku. Znał również kilka mniej popularnych języków, takich jak ukraiński, węgierski, czeski. Jednym z najważniejszych papieży w historii był Jan Paweł II. Ciekawostki o tej postaci cały czas budzą duże zainteresowanie. Potrafił również poprawnie wymówić oraz zaśpiewać “Ite, missa est” na zakończenie Mszy Świętej.