ostatni koronowany król polski
Zagwozdki

Ostatni koronowany król Polski

Historia wbrew temu, co niektórzy sądzą, nie jest zamkniętą kartą. Wciąż wiele spraw sprzed wielu lat, nieraz wieków czy tysiącleci, budzi wiele kontrowersji. Tak też jest w przypadku pytania o to, kto był ostatnim koronowanym królem Polskie… Zwykle za takiego uznaje się Stanisława Augusta Poniatowskiego, lecz to wcale nie takie proste, gdyż temat jest zdecydowanie bardziej złożony.

Ostatni król Polski koronowany w Warszawie

Dobrze pamiętamy o czasach rozbiorów, kiedy Polska utraciła niepodległość. Jednak w tym długoletnim okresie były też momenty, kiedy zyskiwała ona coś, co miało przynajmniej pozory autonomii. Tak też było w przypadku tzw. Królestwa Kongresowego, zwanego potocznie kongresówką lub po prostu państwem kadłubowym. Drugie określenie trafnie oddaje istotę rzeczy. W rzeczy samej Polacy nie mieli ani własnego króla, ani innych reprezentantów, którzy mogliby prowadzić suwerenną politykę. Chodziło raczej o to, aby dać podbitemu narodowi namiastkę niepodległości, zyskując może przychylność pewnych grup.

W Królestwie Kongresowym był wprawdzie król, lecz tytuł ten przysługiwał carowi Imperium Rosyjskiego. Ostatnim z tych, którzy się koronowali na króla Polski był Mikołaj I. Wątpliwości są słuszne. Trudno przecież uznać Królestwo Kongresowe za polskie państwo, będące jego przedłużeniem. Również sama koronacja nie jest wolna od kontrowersji. Nie odbyła się na Wawelu, jak to było w zwyczaju, lecz w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Poza tym za insygnium koronacyjne posłużyła korona wyszperana w skarbcu sanktpetersburskim.

I już nawet nie mówiąc o tym, że zuchwały Mikołaj I sam siebie koronował, podczas gdy Prymas Polski przyglądał się kabaretowemu przedstawieniu.

Należałoby więc wrócić do poprzedniego monarchy. Ale i tutaj nie brakuje kwestii spornych. Wszakże Stanisław August Poniatowski tytuł królewski zawdzięczał carycy Katarzynie, której był posłusznym kochankiem…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *