W jaki sposób naprawia się zniszczone książki
Zagwozdki

W jaki sposób naprawia się zniszczone książki

Wszyscy zawsze chcemy by nasze książki służyły nam przez długi czas. Zawsze każdy z nas chce by książki wyglądały ładnie, by nie sypały się z nich kartki a i okładki by były nie zniszczone. Jednak tak się nie dzieje, papier z którego wykonane są książki najczęściej ulega zniszczeni a to przez promieniowanie UV, przez kwas zawarty w samym papierze, przez wilgoć lub przez zniszczenia mechaniczne. Niektórzy z nas książki chcą naprawić, ale czy to zawsze wychodzi?

Naprawianie książek

W jaki sposób naprawia się zniszczone książki? Oto jest pytanie, na które trzeba odpowiedzieć gdy postanowiło się część swojego zbioru doprowadzić do porządku. Oczywiście najprościej i najłatwiej jest o książki dbać zawczasu i zabezpieczać je przed zniszczeniem. Jednak nie zawsze wychodzi tak jak by się chciało. Co robić gdy jednak dojdzie do ich zniszczenia?

Ratunek dla książki zalanej

Szybko trzeba działać w przypadku książki zalanej. Nadmiar wody natychmiast trzeba usunąć ręcznikami papierowymi. Wszystko trzeba robić delikatnie, nie pocierać wilgotnych stronic, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo, że zrobi się dziura.
Gdy stronice wysuszą się bardzo często robią się pofałdowane, wtedy trzeba je delikatnie rozprasować żelazkiem ustawionym na najniższą temperaturę.

Gdy rozedrze się strona?

Na rynku dostępne są bezkwasowe taśmy służące wybitnie do klejenia stron książek. Z takich taśm trzeba skorzystać w przypadku gdy rozedrze się nam strona książki. Naklejanie pasków papieru spowoduje, że zasłonimy część tekstu a wykorzystanie taśmy biurowej, przeźroczystej dostarczy książce jeszcze więcej szkodliwego kwasu, którym taka taśma jest nasączona.

Uszkodzona okładka

Zniszczoną okładkę książki możemy obłożyć papierem i ozdobić według swojego upodobania. Gdy cały wolumin odklei się od okładki z pomocą mogą przyjść nam specjalne taśmy bawełniane, przeznaczone so tego rodzaju napraw.