Próchnica glebowa to inaczej humus, który powstał ze szczątek zwierząt i roślin rozłożonych właśnie w tej glebie. Dodać jednak należy, że to właśnie próchnica danej gleby uzależnia jej jakość i rodzaj.
Jak powstaje próchnica gleby?
Na pytanie w jaki sposób powstaje w glebie próchnica odpowiedzieć trzeba krótko. Poprzez rozkład w glebie danych cząsteczek pochodzących z roślin przekwitłych i zwierząt, które albo pozostawiły w tej glebie swoje odchody albo obumarły, na przykład różnego rodzaju owady czy robaki.
Wynika więc z tej powyższej definicji, że próchnica jest niczym innym jak naturalnym nawozem powstały z naturalnych organizmów i mikroorganizmów.
Jaki wpływ na rozwój roślin ma próchnica?
Próchnica jest bogata w różnego rodzaju związki i organizmy. Jej powstanie i zaistnienie w danej glebie spowoduje, że ziemia w danym miejscu będzie urodzajna a wszelkie zasiane tam rośliny będą miały idealne warunki do wzrostu.
Próchnica glebowa jest naturalnym nawozem i w przeciwieństwie do wszelkiego rodzaju nawozów sztucznych nie niesie ze sobą różnego rodzaju niebezpieczeństw związanych z przesoleniem gleby lub przenawożeniem jej.
Próchnica ma nie tylko doskonały wpływ na rośliny ale także idealnie wpływa na dane podłoże i całościowo na dany rodzaj gleby.
Odczyn kwaśny czy zasadowy
Próchnica różni się między sobą i wyznacza rodzaj gleby jaki powstaje w danym miejscu. Gleba może być kwaśna lub zasadowa. Dlatego też uważa się, że wszystko zależne jest od faktu w jaki sposób powstała dana próchnica. W przypadku gdy próchnica wytworzyła się z roślin liściastych jej odczyn będzie odczynem zasadowym. W przypadku gdy próchnica tworzyła się z gnijących roślin iglastych jej odczyn będzie kwaśny lub nawet bardzo kwaśny. Dlatego przed posadzeniem roślin dobrze jest postać odczyn danej gleby.