w jaki sposób badamy inne planety
Świat alternatywny

W jaki sposób badamy inne planety?

Z ziemi widzimy niektóre planety i tak je obserwując zastanawiamy się jakie one są, co na nich się znajduje, czy istnieje życie na innych planetach, jaki jest ich skład i jak daleko są w rzeczywistości od ziemi?

Już Kopernik zaczął badać planety

Mikołaj Kopernik badał planety w swoich czasach bardzo prostymi metodami. Jednak przy pomocy lunety i odpowiednich materiał do danych obliczeń doszedł do wiekopomnego odkrycia. Napisał o tym dzieło i chociaż trochę się pomylił, bowiem planety nie poruszają się po torach prostych i płaskich, tak stwierdzono naukowa, to jednak jego odkrycie istotne jest po dzisiejszy dzień i doskonale sprawdzone. Te prowizoryczne metody Mikołaja Kopernika sprawiły, że zaczęto interesować się planetami i całym układem słonecznym.

Jak badamy planety dzisiaj?

W jaki sposób badamy inne planety? Zadajemy sobie to pytanie my laicy, ponieważ naukowcy dawno już odnaleźli swoje sposoby na zbadanie planet. Na planety wypuszcza się bezzałogowe statki. Technologia poszła dziś tak do przodu, że z powodzeniem na ziemię można sprowadzić próbki z innych planet. Można je odpowiednio przebadać w laboratorium i stwierdzić na ich podstawie co tam się dzieje, na tej innej planecie. Jeśli chodzi o planety, które zostały już odkryte badanie ich nie jest problemem, gorzej ma się rzecz, że nie wiemy o wszystkich istniejących planetach.

Te nieznane

Naukowcy twierdzą, że jest bardzo trudno poznać nową planetę, która krąży blisko słońca. Dzieje się tak dlatego, że taka planeta przestaje być widoczna w poświacie światła słonecznego. Coś tam widać ale nie do końca wiadomo co. Dlatego już same metody poszukiwania światów poza słonecznych są bardzo trudną i żmudną pracą. Jednak naukowcy astronomowie i astrolodzy badają, obserwują, porównują i w taki oto sposób badają inne planety, o których nie zawsze jest coś wiadomo.