najstarszy kościół na świecie
Wiara

Najstarszy kościół na świecie

Już 10 lat temu świat lotem błyskawicy obiegła wieść o odkryciu najstarszego kościoła na świecie – a właściwie czcigodne pozostałości po nim. Wokół historii narosło nieco nieporozumień i do dziś nie ma pewności, czy rzeczywiście miejsce, na które natrafiono, służyła przed wiekami jako świątynia dla pierwszych chrześcijan. Jaki jest więc najstarszy kościół na świecie?

Ruiny Bliskiego Wschodu

Nasuwa się też kolejne pytania – czy w ogóle można ustalić, który kościół jest najstarszy? Czy bierzemy pod uwagę ruiny i pozostałości (głównie fundamenty) po obiekcie sakralnym, czy wyłącznie budowle, które przetrwały próbę czasu i działania człowieka? A jeżeli tak, to czy wystarczy jedna wiekowa część kościoła, by uznać go za stary?

Cóż, podobnych dylematów nie da się rozwikłać i przeciąć niby mieczem. Dlatego trzeba tu dokonać kilku znaczących uproszczeń

Miejsce Ostatniej Wieczerzy

Według niektórych tradycji za najstarszy kościół uznaje się obiekt, w którym odbyła się Ostatnia Wieczerza, którą znamy z kart Nowego Testamentu. W tym wszakże miejscu Chrystus ustanowił sakrament eucharystii, łamiąc chleb i wznosząc kielich z winem.

Jaskinia jordańska

Wróćmy na chwilę do przywołanego już odkrycia archeologicznego sprzed dekady. Znaleziono w niej wyżłobienia jak gdyby tworzące komnaty i nisze. Niektórzy dowodzili, że tutaj spotykali się pierwsi chrześcijanie, którzy uchodzili przed prześladowaniami, jakie wystąpiły po śmierci krzyżowej Zbawiciela. Twierdzi się, że ślady te pochodzą z 33-70 roku naszej ery. Zatem mogliby się tutaj gromadzić na modlitwę uczniowie Jezusa w liczbie 70. Są jednak i tacy, którzy podważają podobne rewelacje, dodając, że stanowią wyłącznie zabieg marketingowy, mający przyciągnąć rzeszę turystów.

W każdym razie prawdą musi być, że najstarszy kościół – bądź też ruiny po nim – znajduje się na Bliskim Wschodzie, zatem gdzieś w Jordanii, Syrii, Palestynie… czyli którymś z ośrodków, z którego wypromieniowało chrześcijaństwo na świat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *