Chociaż żyjemy w kraju o przeważającej liczbie katolików i sami często się za takich uważamy, to nie zawsze w pełni znamy nauczanie Kościoła, a także znaczenie sakramentów, jakich udzielają jego słudzy, czyli kapłani. O ile chrzest raczej nie budzi większych niepewności, to już inaczej przedstawia się sprawa z bierzmowaniem. No właśnie – po co jest bierzmowanie?
Znaczenie bierzmowania
Na wstępie zaznaczamy, że piszemy o bierzmowaniu z perspektywy dyskursu teologicznego i osób wierzących oraz praktykujących wiarę katolicką. W innym razie odpowiadanie na pytanie, czym jest bierzmowanie, mijałoby się z celem.
Bierzmowanie to istotny obrzęd chrześcijański. Sprawowany jest nie tylko w katolicyzmie, ale także prawosławiu czy kościele anglikańskim. To drugi co do ważności rytuał inicjacyjny. Pierwszeństwo oczywiście należy się chrztowi, który stanowi otwarcie człowieka na Chrystusa. Bierzmowanie jest niejako kontynuacją i wkroczeniem na wyższy poziom wtajemniczenia w misterium wiary.
Co istotne, w Kościele Katolickim bierzmowanie przyjmowane jest przez osoby, które już wkroczyły w – jak to się nieraz mówi – “wiek rozumu”. Jest więc w założeniu świadomym dalszym kroczeniem na ścieżkach Pana.
Przy czym od setek lat trwają spory na temat tego, czym konkretnie w swej istocie jest bierzmowanie i czym różni się od aktu chrztu. Chrzest sprawia bowiem, że człowiek staje się świątynią Ducha Świętego. Zatem już wtedy może on potencjalnie korzystać z Jego darów. Jakkolwiek bierzmowanie miałoby stworzyć nowe możliwości do działania Ducha Świętego w wiernym, co wiązałoby się z przyjęciem nowych darów oraz charyzmatów.