po co jest okres?
Zagwozdki

Po co jest okres?

To dość niesprawiedliwe, że kobiety przez znaczną część życia muszą przechodzić przez okres, a mężczyźni nie. Można powiedzieć, że już z racji swej płci muszą się liczyć z pewnymi utrudnieniami. U jednych ma on przebieg łagodniejszy, u innych bardziej bolesny i wywołuje więcej dyskomfortu. Zważywszy na tę niewygodę, nasuwają się nieraz pytania – czy menstruacja (“okres” to dość potoczna nazwa) jest aby konieczna? Czy ludzkość – a właściwie kobiety – nie mogłaby się bez niej obejść?

Funkcje menstruacji

Zacznijmy od samej menstruacji. To etap wieńczący cykl menstruacyjny. Sam cykl trwa przeważnie około 28 dni, natomiast menstruacja obejmuje z reguły 4. Choć też zdarzają się dłuższe okresy, na przykład 8-dniowe, które również są zjawiskiem naturalnym i nie powinny wywoływać niepokoju. Miesiączka pojawia się w momencie pokwitania (u dziewczynek 12-13 letnich), który rozpoczyna okres potencji u kobiet i trwa do pokwitania, który osiąga się mniej więcej w wieku 50.

Okres w głównej mierze obejmuje układ płciowy, choć jego objawy mogą pojawić się także w obrębie innych układów, często się na przykład pojawia mastodynia (tkliwość piersi) wahliwość nastroju – należy być wówczas wyrozumiałym, takiego przynajmniej jesteśmy zdania. Największe zmiany, co zrozumiałe, zachodzą jednak w układzie płciowym. Wówczas dojrzewa komórka jajowa, zachodzi jajeczkowanie. I wreszcie błona śluzowa jest zdolna przyjąć zapłodnione jajeczko. Gdy to nie następuje, spada stężenie progesteronu, błona śluzowa macicy ulega złuszczeniu, a w efekcie – krwawi.

Miesiączka jest niezbędna, by mogło dojść do zapłodnienia. Gdyby nie ona, człowiek (a także niektóre małpy naczelne) nie byłby zdolny się rozmnażać, chyba że przechodziłby, jak większość zwierząt, ruję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *