Prawdopodobnie znasz jakąś Julię. To w końcu jedno z częściej nadawanych dziewczynkom imion, jeśli się weźmie pod uwagę ostatnie dwie dekady. Jeśli sama nosisz to imię, to być może zastanawiasz się, skąd pochodzi oraz co oznacza. Także i w tym przypadku – przychodzimy ochoczo z odpowiedzią.
Przeczytaj artykuł: Julia – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki.
Popularność imienia
Imię ma bogaty rodowód. Narodziło się już w starożytności. W przeciwieństwie do wielu polskich imion nie pochodzi ono z Biblii, lecz ma inne korzenie. W starożytności chętnie nadawano je dziewczętom. W średniowieczu sława imienia nieco przygasła, choć wtedy żyła święta o takim imieniu. Święta Julia z Korsyki żyła na samym początku lub w pierwszych wiekach średniowiecza. Są pewne rozbieżności bowiem podaje się V czy nawet VII wiek. W każdym razie zginęła śmiercią męczeńską, według podań zmarła na krzyżu. Jej kult rozprzestrzenił się szczególnie we Włoszech i jest żywotny do dziś.
Etymologia i pochodzenie Julii
Popularność imienia powróciła w renesansie. Przykładem tego jest choćby nadanie imienia Julii bohaterce najsłynniejszego dramatu Szekspira. Do dziś jest z nią powszechnie kojarzone.
Julia to imię, które ładnie brzmi. Jest delikatne, wręcz dziewczęce. A co oznacza? Zacznijmy od tego, że pochodzi od starego rzymskiego rodu i ma wspólny źródłosłów z męskim odpowiednikiem – Juliuszem oraz Julianem. Pochodziłoby od słowa iulus, które określało niegdyś delikatny meszek na twarzy czy też młodzieńczy zarost. Niektórzy twierdzą, że Rzymianie zapożyczyli ów zwrot – jak to zwykli robić – od Greków, a konkretnie: terminu ioulous o takim samym znaczeniu. Jako że kojarzy się on z młodością, pojawił się w języku angielskim pod zmodyfikowaną wersją youth i oznacza właśnie młodość orz młodzież.