Co oznacza przydomek Chrobry
Zagwozdki

Co oznacza przydomek Chrobry?

Przydomki nadaje się nie tylko kolegom z klasy. Zwyczaj ten ma bogatą tradycję. Nosili je dumnie – bądź z lekkim zażenowaniem – różni władcy. Dotyczy to także polskich książąt oraz królów. Wiele nam one mówią albo o ich wyglądzie, albo cechach charakteru.

Niektóre nie budzą większych wątpliwości. Mieszko Otyły zapewne był tęgim chłopem, Bolesława Wstydliwego krępowały pewne sytuacje. Natomiast kilka może się wydać niejasnych. Skąd się na przykład wziął przydomek Bolesława nazywanego również Chrobrym?

Odważny władca

Zauważmy, że za życia Bolesław Chrobry nie był tak nazywany. Przydomek ów otrzymał dopiero po śmierci, a dokładnie za czasów panowania jego syna Mieszka II Lamberta (przy okazji: Lambert to nie przydomek, ale drugie imię tego księcia, nadane na cześć świętego Lamberta). Bolesław Chrobry nazywany jest również Bolesławem Wielkim, co dość dobrze oddaje jego osiągnięcia jako władcy polski.

Wróćmy jednak do przydomka. Pochodzi ono od pospolitego niegdyś słowa. Oznacza ono tyle co “śmiały”, “odważny” czy “mężny”. Dawniej używało się go często – aktualnie pojawia się wyłącznie w kontekście rzeczonego króla. A trzeba przyznać, że na to przezwisko zasłużył jak nikt inny. Kiedy umarł, następca odziedziczył po nim rozległe królestwo – inna sprawa, że trudno je było utrzymać wskutek wielu czynników.

Bolesław Chrobry był wojowniczym królem. Nie bał się walczyć z mocnymi sąsiadami. Wykazywał się śmiałością, kiedy wykorzystywał sytuacje polityczne. Dzięki temu swego czasu osiadł na czeskim tronie i mianował się księciem Czech. Cały czas odpierał zakusy zachodnich sąsiadów, Niemców, których niejeden raz pozostawił w pokonanym polu. Poza tym z wierną załogą wybrał się na Wschód. Pokonał Rusinów pod Wołyniem i osadził na kijowskim tronie swojego zięcia Świętopełka. Upokorzył wówczas Jarosława Mądrego, który pałał rządzą rewanżu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *