jaki ptak znosi zielone jajka
Świat zwierząt

Jaki ptak znosi zielone jajka?

Ptaki to piękne stworzenia, dotyczy to także tych gatunków, które nie są kolorowe, a na przykład spowite są – jak kruki – w czarną szatę. Zachwycają nas zdolnością lotu (przynajmniej większość z nich), a także śpiewem lub innymi wydawanymi przez siebie odgłosami. Za prawdziwe ozdoby mogą też uchodzić jaja, jakie składają. Przybierają one różnorodne kolory oraz kształty. W tym artykule zajmiemy się ich ubarwieniem. Interesuje nas mianowicie to, jakie ptaki znoszą zielone jajka.

Skorupki jajek, jakie znoszą ptaki, zbudowane są przede wszystkim z węglanu wapnia. I to właśnie ta substancja nieorganiczna nadaje jej biały kolor. Przy czym takie jaja znamy głównie ze sklepów, kiedy sięgamy po te, które składają kury nioski. Tymczasem ptaki żyjące na wolności znoszą jaja, które wyróżniają się swoją barwą. Nie brakuje na przykład istot wykluwających się z zielonych lub też zielonkawych czy niebieskozielonych jaj. Nie wymienimy wszystkich ptaków, które to robią, ale wymienimy kilka bardziej znanych z nich. 

Nadmieńmy, że skorupka jajka może zawdzięczać swe zabarwienie jednemu z pigmentów: protoporfirynie bądź biliwerdynie. Pierwszy nadaje jej czerwony i brązowy kolor, drugi – niebieski bądź zielony. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku chodzi o to, by jajka były odpowiednio zamaskowane. Dlatego też nie dziwi nas to, że zielone jajka składają ptaki w gniazdach mieszczących się na drzewach bądź krzewach, czyli w otoczeniu zieleni. Dotyczy to takich ptaszków śpiewających jak pleszka, kos, drozd czy większy paszkot. Odnosi się to również do znacznej części krukowatych, w tym kruka, wrony oraz sroki (bladozielone tło skorupki). Jajka te są dodatkowo nakrapiane brązowymi większymi bądź mniejszymi plamkami.