największy ptak na świecie
Świat zwierząt

Największy ptak na świecie

Ptaki zagospodarowały wiele bardzo różnych nisz ekologicznych, dlatego też tak różnią się wyglądem i zachowaniem. Ziemię zamieszkują zarówno maleńkie ptaki, które rozmiarami przypominają owady, jak i potężne istoty, które zdecydowanie przewyższają człowieka. Tym razem skupimy się na tych drugich zwierzętach. Który ptak na świecie jest największy?

Na wstępie wspomnijmy, że chodzi nam o żyjące stworzenia. W dawniejszych bowiem czasach na globie stąpały jeszcze większe istoty. Odnosi się to na przykład do mamutaków z rodziny Aepyornithidae. Największe osobniki z tego rzędu mierzyły nawet trzy metry wysokości. Ale jeszcze bardziej imponuje nam ich waga, ważyły nawet powyżej 500 kilogramów. Obecnie żyjące stworzenia nie osiągają podobnych rozmiarów. Choć i tak znajdziemy dość okazałe stworzenia w świecie ptaków. 

Jaki żyjący ptak jest największy? Najcięższy i największy jest struś afrykański (Struthio camelus), ptak żyjący w południowej, wschodniej i zachodniej części Afryki. Najwięksi reprezentanci owego gatunku mierzą nawet 2,8 m. To również bardzo ciężkie zwierzęta, bo najokazalsze z nich ważą do 160 kg. Nic więc dziwnego, że składają tak olbrzymie jaja. Można z nich zrobić jajecznicę dla dużego zgromadzenia. Strusie te dysponują długimi szyjami i mocarnymi nogami. Ze względu na swoje gabaryty są oczywiście nielotami, ale bardzo sprawnie i szybko podróżują lądem, bo potrafią biec z prędkością 69 kilometrów na godzinę. W przypadku zagrożenia uciekają bądź też do obrony używają swoich umięśnionych nóg. Zatem nie chowa on głowy w piasek, myśląc, że jest niewidoczny. Tak sądził grecki myśliciel Piliniusz i przekonanie takie utrzymuje się także – co zdumiewa – w naszych czasach. Czemu więc wkłada łeb w piach? Otóż wykopuje on dołki, żeby złożyć w nich jaja. Pozostałe największe ptaki są spokrewnione ze strusiami, bo też należą do ptaków paleognatycznych, które wyróżnia budowa podniebienia. Rosłe są kazuary i ptaki emu. Choć warto też zauważyć, że ptak kiwi, który jest z nimi spokrewniony, nie należy do największych pierzastych istot.