ciekawostki o ptakach
Świat zwierząt

Ciekawostki o ptakach

Ziemię zamieszkuje wiele ciekawych stworzeń. Wiele z nich żyje blisko nas, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Należą do nich między innymi ptaki. Z wielu względów powinny nas zadziwiać – większość z nich nie tylko lata, lecz również pięknie śpiewa. Poza tym w tej gromadzie panuje duża różnorodność. Aby to zobrazować – przygotowaliśmy kilka ciekawostek. Liczymy, że zapoznanie się z nimi obudzi przynajniej w niektórych czytelnikach zainteresowanie obyczajami tych skrzydlatych istot.

Ciekawostki o ptakach polskich polskich

Niektórzy miłośnicy przyrody kierują swą uwagę w stronę istot żyjących na swobodzie daleko od naszej ojczyzny. Przyciągająca jest niewątpliwie ich egzotyka. Szczególnie ptaki żyjące w lasach tropikalnych sprawiają wrażenie stworzeń wywodzących się z innego świata. Zainteresowanie budzą również ptaki mające swoje siedziby w surowych terytoriach obydwu biegunów. Niemniej nie musimy wcale oglądać filmów przyrodniczych kręconych w odległych krainach ani wybierać się do ogrodów zoologicznych. Wystarczy bowiem rozejrzeć się po okolicy, co ciekawe, nieraz nawet nie trzeba opuszczać prężnych ośrodków miejskich. Przed pierwszą wyprawą z lornetką w poszukiwaniu polskich ptaków (lub przylatujących do Polski) radzimy zdobyć o nich trochę wiadomości.

Ciekawostki o ptakach drapieżnych

Duże zainteresowanie, szczególnie wśród dzieci, budzą ptaki drapieżne. Właściwie dużo ptaków należałoby do tej kategorii zaliczyć, które niezbyt nam się kojarzą z ddrapieżnością. Na przykład wróbla, który przecież w porze lęgów poluje na owady, bowiem ich pisklęta w pierwszym okresie życia właśnie nimi się żywią. Poza tym wróbel, choć na takiego nie wygląda, potrafi nawet zabić innego ptaka, konkurując z nim o siedlisko. Niemniej za ptaki drapieżne zwykliśmy uważać większe stworzenie zaopatrzone w szpony oraz ostry dziób. Zaliczymy więc do nich sokołowate, jastrzębiate czy rybołowy. Tradycyjnie pomija się sowy – choć również mają szpony – co być może wynika z nocnego trybu życia większości tych istot.

Sokół

Zwykło się mówić, że sokoły wędrowne łączą się w pary na całe życie, lecz po stracie partnera nie opłakują go ani minuty. Rzeczywiście coś w tym jest. Przykładem na to jest pewna nader interesująca obserwacja. Jeden sokół z pary wysiadującej jaja zniknął. Kilka dni później zastąpił go inny. Wtedy pierwszy z pierwotnej pary również zaginął. Wkrótce został zastąpiony. Zatem koniec końców zupełnie nowa para wychowywała nieswoje pisklęta!

Stworzenie to uważane jest za najszybsze na świecie, bijące geparda na głowę. Istotnie, gdy spada z nieba na ofiarę, przyjmując opływowy kształt, jest śmiertelnie szybkie.

Pustułka

Najmniejszym ptakiem drapieżym jest sokół pustułka. Ze względów na swój kompaktowy rozmiar dobrze odnajduje się w ludzkich siedzibach, także wielkich miastach. Gdy poluje, charakterystycznie zawisa w locie, machając szybko skrzydełkami.

Przemierzając centrum miasta, słysząc głośny i wysoki pisk, warto podnieść głowę, bo istnieje duża szansa, że nad nami leci pustułka.

Ciekawostki o wiosennych ptakach

Gdy nadchodzi wiosna wreszcie możemy usłyszeć śpiew ptaków, czyż nie? Otóż nie do końca, bo śpiewają one – także u nas – przez cały rok. Oczywiście nie te, które wylatują do ciepłych krajów. Ale jeśli wyostrzymy słuch, to bez problemu usłysyzmy pieśń rudzika, strzyżyka czy kosa w grudniu, styczniu czy lutym.

Niemniej rzeczywiście na wiosnę rozbrzmiewają śpiewy w całej pełni. Jednym z większych i wytrwalszych śpiewaków jest skowronek. Lata wysoka, gdzieś między chmurami, lecz jego pieśń dociera do nas. Nie widzimy go, ale słyszymy, co napełnia nas otuchą a może nawet – szczęściem. Piosenka tego ptaka przewążnie trwa minutę bądź dwie, ale rekordzistom zdarza się śpiewać nieprzerwanie nawet przez 20 minut? Ciekawe, kiedyż znajdują czas na zaczerpnięcie oddechu?

Ciekawostki o ptakach zimujących w Polsce

Na zimę jedne ptaki wylatują, drugie zostają bądź przylatują. Mniej uświadczymy mniejszych ptaszków śpiewajacych, ale więcej krukowatych. Gawrony i kawki ściągają do nas ze Wschodu i Południa całymi tabunami. Łatwo też zaobserwować największe z nich – kruki. Takze dlatego, że chłodniejsza pora jest czasem ich godów. Gdy jest chłodniej łatwiej o dobrze zachowaną padlinę, stanowiącą znaczną część diety tych ptaków. Na urodzaj pokarmu nie narzekają również krzyżodzioby, posilające się nasionami drzew iglastych. Zdarza się nieraz, że natrafimy na zmumifikowane ciałko krzyżodzioba – zabalsamowane olejkami eterycznymi, które spożyło.