ptak z rudym ogonem
Świat zwierząt

Ptak z rudym ogonem

Kontynuujemy nasz cykl rozpoznawania ptaków po cechach ich wyglądu. Tym przyjrzymy się ich ogonom. Często to właśnie te części ciała skrzydlatych stworzeń migają nam na moment. Zapamiętujemy ich kształt bądź kolor. Następnie staramy się podążać tym tropem.

Teraz poszukamy polskich ptaków, które wyróżnia rudy ogon. Jest ich kilka i wszystkie tutaj pokrótce omówimy.

Kania ruda

Zaczynamy od jedynego szponiastego w zestawieniu. To kania ruda, raczej rzadko spotykany, choć w niektórych miejscach gniazdujący regularnie. Upodobał sobie pobliże starych i rozległych lasów. O czym mówi nam nazwa, jego upierzenie w dużej części jest rude. Takie też ubarwienie cechuje ogon ptaka, szczególnie jego wierzchnią część. Poza tym jest on charakterystycznie wcięty, co stanowi jedną z cech dystynktywnym kani rudej.

Podróżniczek

Przedstawicielem słowików jest zaś podróżniczek. Nazwa nie jest myląca, gdyż rzeczywiście chodzi o ptaka wędrownego. To mały ptaszek, ale pięknie i niespotykanie ubarwiony, przynajmniej samczyk. Podgardle oraz górna część piersi ubarwione są na niebiesko. Natomiast ogon jest rudawy. Samiczka ma subtelnie rude podogonie.

Nawiasem mówiąc, również słynący ze wspaniałych walorów wokalnych słowik rdzawy ma delikatnie rudy odcień ogona, przy czym podobne ubarwienie charakteryzuje całe jego upierzenie.

Kopciuszek i pleszka

Na koniec – może trochę paradoksalnie – zostawiliśmy najbardziej oczywiste w kwestii rudych ogonów ptaki. Są to kopciuszek oraz pleszka, bardzo do siebie podobne i blisko spokrewnione, należące wspólnie do podrodziny kląskawek. Obydwa gatunki chętnie przebywają w pobliżu ludzi; kopciuszki budują gniazdka w załomach budynków, kląskawki zaś preferują dziuple i budki lęgowe.

Kopciuszek nosi angielską nazwę black redstart, a pleszka – common redstart. Człon “start” to nieco archaiczne określenie na “ogon”. “Redstart” więc znaczyłoby właśnie – “rudy ogon”. Rude – a dokładniej rudo-ciemnobrązowe ogony – są dla tych ptaków wyróżnikiem.

Samca kopciuszka rozpoznamy po tym, że jest ciemniejszy w upierzeniu niż odpowiednik z gatunku pleszki. Ten drugi ma bowiem rudawą pierś o rudawym umaszczeniu, a nad czarną twarzą znajduje się białe czoło. Trudniej odróżnić samiczki. Choć i to jest do przeprowadzenia. Nie różnią się postawą oraz zachowaniem, niemniej samica kopciuszka ma rudawy spód, zamiast łupkowoszarego, jakim odznacza się pleszka.