czarny ptak z żółtym dziobem
Bez kategorii Świat zwierząt

Czarny ptak z żółtym dziobem

Teraz przyjrzymy się żółtodziobom. Nie, nie chodzi nam o pisklęta, których dzioby rzeczywiście często przybierają żółty kolor, lecz o dorosłe osobniki, dodatkowo o czarnym – bądź tak wyglądającym – upierzeniu.

Czemu dziób ptaka jest żółty?

Zacznijmy od tego, czemu właściwie dziób niektórych ptaków jest żółty. W przypadku pisklaków żółty kolor krawędzi dzioba, kiedy jest on otwarty, stanowi sygnał dla rodziców, żeby pakowali do paszczy potomka jedzenie. W przypadku dorosłych okazów żółty dziób występuje rzadziej. Wpływ na intensywność żółci dzioba mają karotenoidy. Te naturalne przeciwutleniacze występuję m.in. w pokarmie. Lecz. nie tylko, przecież różne gatunki ptaków, jedząc podobny pokarm, mają zupełnie różne pod względem ubarwienia dzioby. Tutaj istotne są również hormony.

Kolor dzioba często staje się bardziej nasycony u samca w czasie godów. Z jednej strony odstrasza konkurentów, a zdrugiej – wabi samiczkę.

Jakie możemy wyróżnić czarne ptaki z żółtymi dziobami?

Kos

Pierwszy na myśl przychodzi kos, choć dotyczy to wyłącznie samca. Jego upierzenie jest jednolicie czarne. W zestawieniu z ową czernią tym piękniej prezentuje się żółty dziób. Choć tutaj trzeba zauważyć, że u poszczególnych osobników barwa tej części ciała może się znacznie różnić, oscylując między jasnożółtą a wyraźnie pomarańczową. Dlatego można też powiedzieć, że kos jest także – przynajmniej w niektórych przypadkach – czarnym ptakiem z pomarańczowym dziobem.

Czarnym ptakiem z żółtym dziobem – więc przypominającym kosa – jest także mało znany wieszczek (i to jego prezentujemy na zdjęciu!). Występuje on w górach bądź terenach podgórskich, a do Polski zalatuje sporadycznie (skądinąd dawno nie widziany).

Co ciekawe po angielsku określa się go jako alpine chough lub yellow-billed chough, co można by przetłumaczyć na alpejskiego wrończyka bądź wrończyka żółtodziobego. Wrończyk to inny ptak z rodziny krukowatych, którego jednak w Polsce dotąd nie stwierdzono. Jego dziób – dla odmiany – jest czerwony.

Szpak

W tym kontekście wypada również wspomnieć o szpaku. W porze godów, więc wiosną-latem, dzioby tego ptaka, bez względu na płeć, z ciemnych stają się żółte. Przy czym nasada samców jest niebieska, a samic różowa. Jeśli chodzi o upierzenie, może się ona wydać ciemne, nawet czarne, niemniej innym razem mieni się wieloma barwami – zależnie od tego, jak ptak jest oświetlony.