Świat zwierząt

Czemu pies liże człowieka

Uwielbiamy nasze psiaki, troszczymy się o nie, a one odwzajemniają się nam swoją miłością i oddaniem. Lubimy je obserwować podczas różnych okazji. Niektóre ich zachowania nas rozczulają, inne śmieszą, a są i takie przyzwyczajenia, których nie potrafimy do końca zrozumieć (choćby tego, czemu pies je trawę). Do takich zalicza się lizanie człowieka przez pieska. No właśnie – czemu pies liże człowieka?

Dlaczego pies lubi lizać człowieka po nogach?

Najprościej byłoby po prostu odpowiedzieć, że lizanie ludzi oraz innych zwierząt należy do natury psa. I tak po prostu jest. Oczywiście, wiele w tym prawdy, ale to jednak pewne spłycenie problemu. Dlatego omówmy pokrótce możliwe powody, dla których piesek liże nasze dłonie lub nogi.

Otóż przeważnie przyczyny takiego stanu rzeczy wynikają z behawioru zwierzęcia i nie są spowodowane żadnymi zaburzeniami czy też chorobami.

Przyjemność

Lizanie sprawia psu przyjemność. Tak, jak my czerpiemy frajdę z gry na gitarze, w piłkę, lotu na paralotni – tak nasz pupil ma ją właśnie z tej czynności. Wynika to z tego, że prawdopodobnie proces lizania wyzwala w czworonogu endorfiny. Są one przyjemne, stanowią jakby nagrodę. Dają mu również, co nie mniej istotne, poczucie zadowolenia i bezpieczeństwa.

Okazywanie uczuć

Pieski również mają potrzebę okazywania uczuć oraz emocji, zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych. Z wiadomych powodów robią to w inny sposób niż my. Stąd też wynikają rozmaite nieporozumienia. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, co w danym momencie nasz pupil chce nam przekazać – wówczas możemy odpowiednio zareagować. 

Zatem często uważa się, że poprzez lizanie czworonogów okazuje nam swoje przywiązanie albo też – jak chcą niektórzy – nawet miłość. Dla piesków lizanie to jak ludzkie całowanie. Co ciekawe, liżą one nie tylko ludzi, ale również inne psiaki, z którymi się polubiły czy też – co nie należy do zupełnych rzadkości – inne sympatyczne zwierzątka.

Medyczne powody

Zdarza się jednak i tak, że piesek zachowuje się tak nie tylko z przyczyn behawioralnych, ale również medycznych. Jeśli zaczął to robić zbyt często, powinniśmy być tym zaalarmowani. Niewykluczone bowiem, że coś sprawia mu ból lub inne dolegliwości. Być może w jego organizmie zadomowiły się grzyby, bakterie czy inne szkodliwe drobnoustroje. Lizanie ludzi czy także przedmiotów w takim ujęciu stanowiłoby reakcję obronną pieska przeciw swędzeniu.

W takim razie powinniśmy się niezwłocznie udać do zaufanego weterynarza i gdyby podejrzenie się potwierdziło – podjąć skuteczne leczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *