gryf – zwierzę
Świat alternatywny Świat zwierząt

Gryf – zwierzę

Dziś opowiemy sobie nieco o mitologicznym zwierzęciu, jakim jest gryf. To jedno z szerzej znanych tego rodzaju stworzeń. Popularnością może równać się z takimi baśniowymi istotami jak syreny czy centaury. Jak wedle mitów wyglądał gryf?

Wygląd gryfa

Zależnie od kultury, w której występuje gryf, istnieją rozmaite wariacje na temat jego wyglądu oraz znaczenia. Tym niemniej przyjęło się, że jest to pół-lew i pół-orzeł. W którym miejscu jest ptakiem, a w którym dzikim kotem? Otóż zwykle stoi na tylnych lwich łapach i do pasa czy nawet włącznie z korpusem jest lwem (ma również lwi ogon). Reszta cielska to orzeł, zatem górne członki to szpony, a łeb ozdobiony jest dziobem, choć pojawia się jeszcze koci akcent w postaci uszu (choć nieraz są to uszy osła).

Gryf w kulturze judeochrześcijańskiej

Gryf ma pradawny rodowód, pojawił się już bowiem w starożytnych cywilizacjach dorzecza Eufratu i Tygrysu. U starożytnych greków zaś występuje jako towarzysz bogów, pojawia się między innymi w zaprzęgu Apolla czy Dionizosa (nawiasem mówiąc, motyw ten wykorzystał Dante, by przedstawić Kościół jako rydwan powożony przez gryfa). W wielu legendach i podaniach pół-orzeł i pół-lew występuje jako strażnik bajecznych skarbów (między innymi drogich kamieni, które miałby składać w swych gniazdach zamiast jaj).

Z Mezopotamii gryf zawędrował do Żydów. Wymieniony zostaje w Starym Testamencie w dość znanej liście zwierząt nieczystych, czyli takich, których wyznawcy Boga Jahwe nie powinni konsumować, gdyż byłoby to obrzydliwe w oczach Pana. Co ciekawe, to jedyne mityczne zwierzę pośród realnie istniejących bożych stworzeń.

Natomiast w średniowieczu chrześcijanie utożsamiali nieraz gryfa z osobą Chrystusa. Wykorzystali dwojaki charakter stworzenia, który jest zwierzęciem lądowym (lew) i powietrznym (orzeł). Tak też Jezus miałby urodzić się jako człowiek (istota ziemska) jak i zarazem być niebiańskim wysłannikiem (istota nadziemska).

Gryf w heraldyce

Gryfa często wykorzystywano w heraldyce. Zdobił więc herby rodów rycerskich, miast czy większych terenów (na przykład ziemi bardzkiej). Gryf składa się ze zwierząt najczęściej wykorzystywanych w przedstawieniach heraldycznych, czyli orła i lwa. Oba stworzenia uosabiają nieustraszoność, odwagę, wierność, czujność i wiele innych mężnych i królewskich przymiotów.

Jeżeli ciekawią Cię równie fantastyczne istoty, zobacz, czy syreny istnieją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *