pierwszy samochód
Bez kategorii Porady

Co trzeba mieć w aucie

W każdym samochodzie oprócz wymaganego przepisami prawa wyposażenia przydadzą się też inne drobiazgi, które w razie awarii mogą pomóc kierowcy. Oto lista rzeczy obowiązkowych i dodatkowych, które warto wrzucić do organizera i umieścić w bagażniku. Dla świętego spokoju.

Wyposażenie obowiązkowe

W Polsce na wyposażenie każdego samochodu powinny znaleźć się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy. Tylko te dwa elementy są wymagane przez przepisy o ruchu drogowym.

Ważne – gaśnice mają termin ważności. Trzeba od czasu do czasu sprawdzić ich oznaczenia, aby w razie kontroli uniknąć nieprzyjemności.

Wyposażenie opcjonalne

Niektórzy kierowcy uważają, że obowiązkowo muszą wozić ze sobą apteczkę. Nie muszą, ale mogą i jest to zalecany element wyposażenia samochodu.

Prostownik i kable do ładowania. Nigdy nie wiadomo, kiedy akumulator odmówi posłuszeństwa. Jeśli tak się zdarzy można go podładować w garażu. Dzięki kablom do ładowania będzie można poprosić o pomoc sąsiada. W niektórych przypadkach pozostaje poproszenie o pomoc kogoś ze znajomych, wezwanie pomocy… lub taksówkarza.

Akcesoria do odśnieżania 

Częsty widok na drogach to samochody z niedokładnie przygotowanymi do jazdy szybami i zeskrobanym lodem. Niektórzy ograniczają się też do odśnieżenia szyb zapominając o dachu, masce i światłach. Najlepiej jeśli cały samochód jest odśnieżony. Jazda z dachem przykrytym grubą warstwą śniegu może się skończyć mandatem.

Warto w zimie zaopatrzyć się w odpowiednie przybory: miotełkę i skrobaczkę do szyb. Można również kupić wygodne spraye do odmrażania.

Komplet żarówek

Żarówka może odmówić posłuszeństwa w każdym momencie, dlatego warto mieć pod ręką zapasowy komplet.

Zestaw podstawowych narzędzi

Te również powinny się znaleźć na wyposażeniu samochodu. W ostateczności można się zaopatrzyć w tzw. multitool z nożami i podstawowymi śrubokrętami.

Latarka

Nigdy nie wiadomo, kiedy się przyda, dlatego warto ją mieć w bagażniku.

Kamizelka odblaskowa

Nie jest obowiązkowa, ale przyda się podczas przymusowego postoju w nocy. Najlepiej wozić ze sobą również kamizelkę dla pasażera.

Komplet ściereczek

Warto mieć, chociażby do przetarcia lusterek, czy zabrudzonych wycieraczek.

Ładowarka do telefonu

Lepiej jeśli telefon samochodzie będzie zawsze naładowany. W razie awarii lub wypadku pozwoli wezwać pomoc. Jeśli samochód wyposażony jest w gniazdo USB warto dokupić jeden kabel i wozić go tylko w samochodzie. Jeśli nie ma gniazda USB można korzystać ze standardowej ładowarki samochodowej.

Jak widać lista wyposażenia wymaganego przez przepisy jest dość skromna. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby w trosce o własną wygodę i bezpieczeństwo zaopatrzyć się w kilka dodatkowych gadżetów.