Świat zwierząt

Ptak z niebieskimi skrzydłami

O ludziach, których cechuje nieodpowiedzialność i frywolne podejście do obowiązków nazywamy niebieskimi ptakami. Jednak nie o takie stworzenia nam chodzi, lecz o rzeczywiste ptaki, które wyróżniają się na tle innych niebieskimi skrzydłami. W Polsce możemy kilka takich gatunków znaleźć.

Czemu skrzydła ptaków są niebieskie?

Niektórzy się pewnie zastanawiają, jak to jest, że skrzydła niektórych ptaków przybierają niebieską barwę. Otóż wcale tak nie jest! Ptaki nie potrafią wytwarzać niebieskiego pigmentu. Zatem piótka, które wydają się nam niebieskie, w rzeczywistości takie nie są. Skąd się bierze podobne złudzenie. Oczywiście, z gry światła. Możemy więc tutaj mówić o godnej pochwały sztuczce. Promienie słoneczne padając na skrzydła, sprawiają, że jawią się nam ona – ale pewnie także innym ptakom – jako bardziej wyraziste.

Których ptaszków spotykanych w Polsce to dotyczy?

Sikory

Barwnością odznaczają się niektóre nasze sikory. Wśród sześciu często i regularnie w Polsce widywanych dwie mają niebieskie skrzydła, a przynajmniej znaczne ich części. Mowa o modraszce oraz bogatce, zresztą najpopularniejsze w naszym kraju.

Zimorodek

Nie mniej kolorowy jest zimorodek. Określa się go jako ptaka turkusowego. Kiedy mknie szybciutko nad taflą wody, miga nam przed oczami niebieskawa strzała.

Z zimorodkiem spokrewniona jest kraska, gdyż też klasyfikowana jest w rzędzie kraskowatych. Niegdyś była pospolita, potem ograniczyła swoje występowanie do wschodniej połaci Polski, lecz obecnie – niestety – jest bardzo rzadkim u nas ptakiem. Jest ona w przeważającej mierze jasnoniebieska, a skrzydła przy barkach są dodatkowo ciemnoniebieskie.

Krukowate

Niebieski obszar skrzydła wyraźnie widzimy o sójki. Ptaku spotykanym w lesie, zresztą nazywanym jego strażnikiem, ale także na przedmieściach miast, w pobliżu osiedli. Do krukowatych zaliczamy również sójkę. To piękne stworzenie, opisywane jako biało-czarne, niemniej jego skrzydła są akurat, przynajmniej częściowo, niebieskie.