czarny ptak z pomarańczowym dziobem
Świat zwierząt

Czarny ptak z pomarańczowym dziobem

Po czym rozpoznajemy ptaki. Na przykład poprzez ich śpiew, niektóre bowiem pieśni są bardzo charakterystyczne. Niemniej początkujący ptasiarze lub po prostu miłośnicy przyrody w pierwszej kolejności zwracają uwagę na wygląd. Co rzuca się w oczy? Choćby taki dziób, szczególnie gdy jego barwa kontrastuje z upierzeniem. Dość łatwo więc zidentyfikować czarnego ptaka z pomarańczowym dziobem. Tym bardziej, że w Polsce nie ma zbyt wiele stworzeń, które spełniałyby to – jak się okazuje – surowe kryterium.

Co sprawia, że ptaki mają pomarańczowy dziób?

Zacznijmy od tego, czemu ptak ma pomarańczowy dziób. Na intensywność tego koloru. na dziobie ptaka wpływają między innymi karotenoidy zawarte w preferowanym przez niego pokarmie. Są to naturalne przeciwutleniacze, pomagają więc w zmaganiach z wolnym rodnikami, a poza tym mobilizują system immunologiczny organizmu. Pomarańczowe zabarwienie dzioba jest niejako skutkiem ubocznym, niemniej także istotnym. Silne nasycenie koloru dzioba samca informuje samiczki, że jest on dorodną istotą, zatem godną tego, by pomogła w stworzeniu potomków.

Które ptaki mogą pochwalić się czarnym upierzeniem i pomarańczowym dziobem?

Kosy

Jeśli udało Ci się dostrzec czarnego ptaka z pomarańczowym dziobem, prawdopodobnie był to kos. Uściślijmy tu, że mamy na myśli wyłącznie samca, bowiem samiczka jest całkiem odmiennie ubarwiona. Kos to pospolity ptak, który zamieszkuje bardzo różne obszary, spotykamy go więc i w lesie, i w miastach, także tych bardzo dużych. Charakterystyczne dla samca jest również obwódka wokół oka o takiej samej barwie co dziób. Dziób nie jest jednoznacznie pomarańczowy, lecz właściwie żółtopomarańczowy.

Ostrygojad

Czerń przeważa w upierzeniu ostrygojada. Jego dziób – ale także łapy – są zaś pomarańczowe. Ptak ten występuje w pobliżu wód, szczególnie dużych akwenów, na przykład mórz. Gości także nad Bałtykiem.