najmniejszy ptak na świecie
Świat zwierząt

Najmniejszy ptak na świecie

Na Ziemi żyją ptaki o przeróżnych rozmiarach. Wśród nich niektóre prezentują się okazale, inne zaś wyglądają niepozornie. Trudno nieraz uwierzyć, że wszystkie pochodzą od wspólnego przodka – ale tak właśnie jest. Zamieszkują zatem bardzo różne miejsca, w których znajdują odpowiedni dla nich pokarm. Są i takie, które żywią się kwietnym pyłkiem. I to właśnie te ostatnie są najmniejszymi ptakami na świecie. Który z nich jest najmniej okazały?

Najbardziej niedużymi ptakami są kolibry, które żyją w Ameryce Środkowej i Południowej. W innych częściach świata nie występują. Niektórzy Polacy myślą, że i w naszym kraju można je ujrzeć, ale to niedorzeczne. Skąd wynika takie nieporozumienie? Otóż motyl fruczak gołąbek na pierwszy rzut oka wygląda jak koliber. Szybko rusza skrzydełkami, zawisa nad kwiatem i spija z niego nektar. Nie robi tego, oczywiście, przy pomocy dzióbka, lecz służy mu do tego wydłużona trąbka. 

Nazywany nieraz bywa “polskim kolibrem”, ale budową i pochodzeniem zdecydowanie różni się od prawdziwych kolibrów. Te bowiem nie są owadami, lecz ptakami. Wszystkie cechują się mikrym rozmiarem, względnie długim, cienkim dziobem i jeszcze dłuższym języczkiem, który pełni funkcji maleńkiej pompy ssącej. Kolibry przeważnie też, jak przystało na egzotyczne stworzenia, odznaczają się barwnym upierzeniem. Strojną szatą czaruje też najmniejszy z maleńkich kolibrów, czyli koliberek hawański. Co ciekawe, samczyk jest nieco mniejszy od samiczki, jego długość całkowita wynosi zaledwie 57 mm. Połowę tego stanowią dziób oraz ogon. Ptaszek ten waży zaledwie 1,6 g. Uważa się, że ciepłokrwiste zwierzę nie mogłoby ważyć mniej. Czyli w świetle tych słów nie tylko żaden ptaszek nie mógłby być lżejszy, ale także inne stałocieplne o mniejszej wadze ciała nie mogłoby istnieć.