Motyle, te małe delikatne skrzydlate owady, skrywają w sobie wiele tajemnic. Dzięki wytrwałości zapaleńców śledzących życie motyli możemy dowiedzieć się o nich bardzo interesujących faktów. Poniżej przedstawiamy ciekawostki o motylach- gościach.
Motyle wędrujące jak ptaki i inne ciekawostki o motylach
Który motyl frunie kawał świata, by lato spędzić w Polsce?
Silne motyle, które potrafią przebyć setki kilometrów, przemieszczają się z kontynentu na kontynent. Jeśli chodzi o polski kraj, dociera do niego motyl nocny. Ma on charakterystyczny wzór na skrzydłach. Jest nim trupia główka.
Ten element został zawarty także w nazwie motyla. Pełna nazwa tej osobistości to zmierzchnica trupia główka. Jest sporym motylem. Rozpiętość jego skrzydeł to 11-13 cm.
W dzień trudno tę ćmę zauważyć, gdyż jej przednie skrzydła są łudząco podobne do kory drzew. Brązowy zarys trupiej główki znajduje się na grafitowym tle górnej części tułowia.
Motyl, który mknie do 100 km/h przybywa do Polski- jaki?
To zawisak powojowiec. On również jest u nas jedynie gościem. Jest motylem nocnym, tak samo, jak zmierzchnica trupia główka. Rozpiętość skrzydeł również sięga do 13 cm. Różni się jednak od zmierzchnicy kolorem. Ma kolorowy odwłok.
Barwy na odwłoku ułożone są pasami naprzemiennie różowy i czarny, niekiedy także biały. Szare wzorzyste skrzydełka nikną w kolorach pni. To doskonały kamuflaż za dnia, gdy śpi na korze drzewa. Potrafi rozwijać duże prędkości lotu od 50 do 100 km na godzinę.
Czy wiesz, że rusałka osetnik to także motyl wędrowny?
Pomarańczowy motylek z czarnymi i białymi plamkami cieszy nasze oczy podczas spacerów w słoneczne dni. Niezwykle ruchliwy i płochliwy rzadko daje się sfotografować telefonem.
Jest o połowę mniejszy od nocnych wędrowców omówionych powyżej. Rozpiętość jego skrzydeł dochodzi tylko do 6 cm. Przybywa do nas z południowej Europy w maju. Tu się rozmnaża.