jakie ptaki składają niebieskie jaja
Świat zwierząt

Jakie ptaki składają niebieskie jaja?

Wiosna to czas, kiedy świat odzyskuje kolory. Drzewa zaczynają się zielenić, pojawiają się kwiaty i pierwsze motyle. To również okres, kiedy ptaki składają jaja. Również i tutaj mamy do czynienia z istą feerią barw. Wśród występujących kolorów są także niebieskie. Jakie ptaki składają takie jaja? No i jaki jest tego powód?

Kolorowe skorupki

Im barwniejsze jajo, oczywiście ubarwione właściwie dla danego gatunku, tym samica, które je składa, jest zdrowsza. Poza tym z reguły te z pierwszych lęgów mają wyraźniejsze wzory oraz ubarwienie. Spotykamy w przyrodzie jaśniejsze i ciemniejsze jajka. Biel oraz jasne tony chronią przed gorącą temperaturą, natomiast ciemniejsze stanowią obronę przeciwko promieniowaniu UV. Drugie częściej składane są w ukryciu, dzięki czemu są dodatkowo chronione przed bezpośrednimi promieniami słońca.

Jak chcą naukowcy, niebieska barwa byłaby więc swoistym kompromisem. Z jednej strony taka skorupka zachowywałaby właściwości jasnychj jaj, a z drugiej – ciemniejszych. Rozwijające się ptaszki będą miały wystarczającą dawkę ciepła, a zarazem nie zginą od gorąca – oczywiście przy sprzyjających okolicznościach i właściwej opiece rodziców.

Efekt maskujący

Poza tym duże znaczenie ma tutaj także efekt maskujący. Jajka składane na ziemi mają odpowiednie brązowe desenie, które pełnią funkcję kamuflażu. Natomiast niebieskie, niebieskawe czy zielononiebieskie łatwiej wtapiają się w zielone tło, czyli liście drzew czy krzewów. 

Rudzik i inne ptaki

Najbadziej z niebieskimi jajami kojarzone są chyba rudziki. Budują one gniazda w zakrzewieniach, stąd też zniesienia o takim kolorze mogą być mniej widoczne. Ale przede wszystkim taka skorupka absorbuje idealną dawkę światła – ani za mało, ani za dużo.

W jaki sposób otrzymuje ona ten niebieskawy odcień? Otóż dzięki pigmentowi o nazwie biliwerdyna. Co ciekawe, również jej “zawdzięczamy” niebieskawe zabarwienie naszych siniaków (nie mylić z gołębiem siniakiem)!

Skoro pasjonują Cię różne ptasie obyczaje, więc z chęcią się dowiesz, jaki ptak piszczy w nocy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *