czy słoń potrafi pływać?
Świat zwierząt

Czy słoń potrafi pływać?

Słoń to jedno z ciekawszych zwierząt, jakie można znaleźć na lądzie. Jest to najcięższe stworzenie (zob. ile waży słoń), jakie porusza się na ziemi. Wzrostem przewyższają go jedynie żyrafy, które zawdzięczają swą przewagę długiej szyi. Chcąc poznać życie i obyczaje słoni, szukamy rozmaitych informacji na ich temat. Tym razem zastanowimy się nad tym, czy potrafią one pływać…

Czy słoń jest dobrym pływakiem?

Słonie to ciężkie stworzenia. Trudno więc powiedzieć, by poruszały się z gracją. Lecz inaczej rzecz wygląda, kiedy znajdą się w wodzie. Można by nawet powiedzieć, że czują się wówczas jak ryba w wodzie. Należą więc do większości ssaków, które potrafią pływać i jest to dla nich zupełnie naturalna czynność, zatem nie muszą się jej uczyć. I w tym względzie słoń ma przewagę nad nami oraz naszym kuzynostwem, czyli małpami. W wodzie świetnie się odnajdują zarówno dorosłe okazy jak i maluchy.

W jaki sposób pływa słoń? Najczęściej jego usta znajdują się pod wodą, natomiast twarz znajduje się ponad wodą. Nierzadko widzimy również samą trąbę, która wystaje ponad wodną taflę. Służy ona wówczas słoniowi jako fajką, którą posługują się ludzie uprawiający popularny na południu Europy snorkeling; przez nią olbrzymi ssak pobiera powietrze. Zdarza się i tak, że słoń zanurza się w wodzie włącznie z trąbą i bada tereny podwodne, wówczas co jakiś czas wynurza trąbę, by zaczerpnąć haust powietrza.

Kiedy słoń płynie, porusza wówczas wszystkimi nogami, a jego ogromne ciało unosi się na powierzchni. Porusza się on w wodzie dosć zręcznie, jest niestrudzonym pływakiem, potrafiącym przepłynąć znaczące dystanse. Uważa się, że część z nich przepłynęła z południowych Indii do Sri Lanki, to jest niemała odległość.

Szczególnie miło się obserwuje młode słoniki, które pluskają w wodzie niczym zwinne rybki. Przypominają wówczas małe dzieci, które toczą walki z falami, skaczą do wody (słoniki zeskakują ze starszych większych okazów) i cieszą się, kiedy ona rozbryzguje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *